Azerbaycan ve Türkiye bölgesel kalkınma politikalarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of regional development policies of Azerbaijan and Türkiye
  1. Tez No: 982917
  2. Yazar: NIGAR BABAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. PELİN PINAR GİRİTLİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkiye ve Azerbaycan'ın bölgesel kalkınma politikalarının karşılaştırmalı analizini temel alır. Araştırma problemi, her iki ülkede bölgesel eşitsizlikleri giderici politikaların ulusal yapılar üzerindeki etkilerinin nasıl farklılaştığını ve benzerlik taşıdığını incelemektir. Tezin iddiası, bu politikaların yalnızca yerel ihtiyaçlarla değil, aynı zamanda küresel neoliberal kalkınma paradigmasıyla şekillendiğini ve paralel uygulandığını savunur. Kuramsal olarak, Bölgesel Kalkınma kavramının (dengeli/dengesiz/sürdürülebilir) tanımları; bölgesel kalkınma teorileri (büyüme kutupları, merkezi yerler vb.); bölgesel politikaların araçları (planlama, kamusal yatırım, teşvik, girişimcilik) I. Bölüm'de tartışılmıştır. II. Bölüm, Türkiye'de 1923–2023 arasındaki kalkınma planları ve 2006 sonrası kurulan Kalkınma Ajansları sistemini, özellikle GAP, DAP, KOP gibi projelerin sosyo-ekonomik etkilerini analiz eder. III. Bölüm ise Azerbaycan'ın bölgelerarası kalkınma politikalarını, 1996 reformlarından başlayarak 2004–2023 devlet programlarına; ayrıca İkinci Karabağ Savaşı sonrası Karabağ ve Doğu Zengezur'un yeniden yapılanmasına odaklanarak kurumsal-mekânsal boyutlarıyla sunar. Bu kapsamda, Türkiye'den gelen Türk firmalarının Karabağ projelerindeki rolü (Cengiz İnşaat, Asilsoy, Birlik Deri vb.) vurgulanır. Yöntemsel olarak, nitel (doküman taraması, literatür, kurumsal analiz) ile nicel (sosyo-ekonomik göstergelerin istatistiksel analizi) veriler bir arada kullanılmıştır. Kurumsal yaklaşımla yapılan analiz, iki ülkenin sistematik karşılaştırmasını sağlar. Tez aynı zamanda kalkınma ajanslarının performansına dair sahadan elde edilen gözlemleri de destekleyici veriler olarak ele alır. Sonuçta, güçlü ve zayıf yönleri SWOT analiziyle değerlendirilir; yeniden yapılanma bölgesi Karabağ özelinde yeni politika önerileri sunulur. Tez, sürdürülebilir ve yerel odaklı kalkınma anlayışına katkı sağlamanın yanı sıra, Türkiye-Azerbaycan işbirliğinin kurumsal yönünü daha görünür kılar.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on a comparative analysis of regional development policies in Türkiye and Azerbaijan. The research problem is to examine how the effects of policies to eliminate regional inequalities on national structures differ and are similar in both countries. The thesis claims that these policies are shaped not only by local needs but also by the global neoliberal development paradigm and are implemented in parallel. Theoretically, definitions of the Regional Development Concept (balanced/unbalanced/sustainable); regional development theories (growth poles, central places, etc.); instruments of regional policies (planning, public investment, incentives, entrepreneurship) are discussed in Chapter I. Chapter II analyzes the development plans between 1923–2023 in Turkey and the Development Agencies system established after 2006, especially the socio-economic effects of projects such as GAP, DAP, KOP. Chapter III examines Azerbaijan's interregional development policies, starting from the 1996 reforms to the 2004–2023 state programs; it also focuses on the reconstruction of Karabakh and East Zangezur after the Second Karabakh War and presents it with its institutional-spatial dimensions. In this context, the role of Turkish companies coming from Türkiye in Karabakh projects (Cengiz İnşaat, Asilsoy, Birlik Deri, etc.) is emphasized. Methodologically, qualitative (document review, literature, institutional analysis) and quantitative (statistical analysis of socio-economic indicators) data were used together. The analysis conducted with the institutional approach provides a systematic comparison of the two countries. The thesis also considers observations obtained from the field regarding the performance of development agencies as supporting data. Finally, its strengths and weaknesses are evaluated with SWOT analysis; new policy recommendations are presented specifically for the reconstruction region of Karabakh. In addition to contributing to the understanding of sustainable and locally focused development, the thesis makes the institutional aspect of Türkiye-Azerbaijan cooperation more visible.