Diyanet İşleri Başkanlığı dini yüksek ihtisas merkezlerinde alınan eğitimin sahaya yansıması
The implementation of education received in the religious high specialization education centers of the Presidency of Religious Affairs into the field
- Tez No: 982922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: İslami İlimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Din ve Felsefe Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Toplumun dinî konularda bilinçlendirilmesinden sorumlu olan Diyanet İşleri Başkanlığı, sunduğu din hizmetlerinin kalitesini artırmak ve halkın beklentilerine etkin şekilde yanıt verebilmek amacıyla, personelinin bilgi birikimini güncellemek, yetkinliklerini geliştirmek ve ortaya çıkan yeni ihtiyaçlara karşı hazırlıklı hâle getirmek üzere çeşitli eğitim programları düzenlemektedir. Bu eğitim faaliyetleri arasında Başkanlık teşkilatı bünyesinde sürdürülen uygulamalardan biri de Dini Yüksek İhtisas Merkezlerinde gerçekleştirilen ileri düzey ihtisas programlarıdır. Bu araştırmanın temel amacı, Diyanet İşleri Başkanlığı dini yüksek ihtisas merkezlerinde alınan eğitimin sahaya yansımasını incelemektir. Araştırmada belirlenen amaç doğrultusunda konuyla ilgili literatürde kapsamlı bir tarama gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen literatür taraması neticesinde ulaşılan araştırma ve çalışmalar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda elde edilen bilgi ve kaynaklardan yararlanarak araştırmanın kavramsal çerçevesi oluşturulmuştur. Yapılan araştırma nitel araştırma yaklaşımına dayalı durum çalışması ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu yüksek ihtisas merkezlerinde eğitim almış 17 kişi oluşmuştur. Yapılan analizler sonucunda eğitimin katılımcılar tarafından ilmî gelişim, mesleki ilerleme, din hizmetine katkı ve bireysel sorumluluk gibi çok boyutlu anlamlarla kavrandığını göstermektedir. Müfredat içerikleri, klasik-modern denge, pedagojik formasyon eksiklikleri, sosyal bilim derslerine olan ihtiyaç ve sahada etkili bulunan dersler gibi başlıklar altında sistematik şekilde ele alınmıştır. Ayrıca eğitim süresi, aile hayatına etkiler, akademik yoğunluk, rol model eksikliği ve ihtisas içi ihtisaslaşma gibi alanlarda da çeşitli değerlendirmelere yer verilmiştir. Katılımcılar, programın ilmî derinlik sağlama, kaynaklara ulaşma, sahih bilgiye erişim ve sosyal çevreyle etkili iletişim kurma gibi işlevlerini vurgulamış; müfredatın güncellenmesi, klasik metinlerin çağdaş sorunlarla ilişkilendirilmesi ve pedagojik yeterliliğin artırılması yönünde öneriler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The Presidency of Religious Affairs (Diyanet İşleri Başkanlığı), which is responsible for raising public awareness on religious matters, organizes various training programs in order to enhance the quality of the religious services it provides, update the knowledge of its personnel, improve their competencies, and prepare them to respond effectively to emerging needs. Among these training activities, one of the advanced-level programs carried out within the organizational structure of the Presidency is the specialization programs conducted in the Higher Religious Specialization Centers (Dini Yüksek İhtisas Merkezleri). The main purpose of this research is to examine the reflections of the education received in these Higher Religious Specialization Centers of the Presidency of Religious Affairs on practical fieldwork. In line with this aim, a comprehensive review of the relevant literature was conducted. As a result of this review, the existing studies and research were analyzed in detail, and the conceptual framework of the study was established using the findings and sources obtained. The research was conducted through a case study based on a qualitative research approach. The study group consisted of 17 individuals who had received training in Higher Specialization Centers. The analyses revealed that participants perceived the training in multidimensional terms such as scholarly development, professional advancement, contribution to religious service, and individual responsibility. The curriculum contents were systematically discussed under themes such as the balance between classical and modern approaches, lack of pedagogical formation, the need for social science courses, and the courses considered effective in practice. In addition, aspects such as training duration, impact on family life, academic intensity, lack of role models, and specialization within specialization were also evaluated. Participants emphasized the functions of the program in providing scholarly depth, accessing reliable sources, reaching authentic knowledge, and establishing effective communication with the social environment. They also offered suggestions for updating the curriculum, relating classical texts to contemporary issues, and improving pedagogical competence.