An al-based approach to academic quality quantification
Akademik kalite ölçümü için yapay zeka tabanli bir yaklaşim
- Tez No: 982958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ATAM, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAZİYE BETÜL ÖZATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Veri Bilimi ve Yapay Zeka Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka Ana Bilim Dalı
Özet
Üniversiteler ve araştırma kurumlarında akademik değerlendirme ve işe alım bağlamında tutarlı ve etkili değerlendirme kriterleri oluşturmak karmaşık bir konudur. Araştırmacıların liyakate dayalı şekilde değerlendirilmesi ve kurumsal güvenilirliği sürdürmek için, akademik kalite standartlarının belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, akademik kaliteyi nicel olarak değerlendirmeye yönelik yapay zeka tabanlı bir çözüm öneriyoruz. Akademik kalitenin bir ölçütü olarak, Fizik, Kimya, Fizyoloji veya Tıp, ve Ekonomi alanlarında Nobel ödülü kazanmış araştırmacıların profilleri referans grubunu oluşturmaktadır. Karşılaştırma grubu, aynı alanlarda çalışan ve Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralamalarına göre ortalama sıralamaya sahip üniversitelerde görev yapan araştırmacılardan oluşmaktadır. Nobel ödüllü araştırmacılar ile karşılaştırma grubundaki araştırmacıların akademik profillerine ilişkin bibliyometrik metrikler tanımlanmıştır. Bu metrikler kullanılarak, akademik kaliteyi nicel olarak ölçmek ve akademik kaliteyi tanımlayan temel göstergeleri belirlemek amacıyla makine öğrenmesi modelleri geliştirilmiştir. Nihai amaç, üniversiteler ve araştırma kurumlarının akademik işe alım süreçlerinde karar verme mekanizmalarını destekleyerek, objektif değerlendirme kriterleri oluşturulmasına katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
In the context of academic recruitment at universities and research institutions, establish- ing consistent and effective evaluation criteria remains a complex challenge. Identifying robust metrics that align with globally recognized standards of academic quality is essen- tial to ensure merit-based evaluation of researchers and maintain institutional credibility. In this thesis, we address this challenge through an AI-based solution aimed at developing a data-driven approach to quantify academic quality. As a benchmark of academic excellence, we use Nobel laureates' profiles in Physics, Chemistry, Physiology or Medicine, and Economics as a reference cohort. Comparison group includes researchers from the same fields affiliated with universities with an average ranking based on the Times Higher Education World University Rankings. By defining bibliometric features of the academic profiles of both Nobel laureates and the comparison group, we aim to develop machine learning models to quantify academic quality and identify the key features that define academic excellence. The ultimate goal is to support the decision-making process of universities and research institutions in academic recruitment, creating a fair and objective evaluation criteria.