Altyapı yatırımlarında inşaat aşaması riskleri ve kaçınma mekanizmaları: Avrasya Tüneli projesi örneği
Construction phase risks and avoidance mechanisms in infrastructure investments: the case of the eurasia Tunnel project
- Tez No: 982973
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM ŞANAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Ana Bilim Dalı
Özet
Son tahlilde, bu tez çalışması KÖİ'nin bir finansman kolaylaştırma aracı olmanın ötesinde; risklerin doğru tahsisi ve teşvike dayalı performans mimarisi sayesinde“paranın karşılığı olan değeri”üreten bir yönetişim modeli olduğunu vurgulamaktadır. KÖİ'nin finansman tekniğinden ziyade yönetişim tasarımı olarak ele alınması; tedarik, sözleşme ve uyuşmazlık çözümünün bütünleşik bir çerçevede standardize edilmesi halinde, inşaat aşaması risklerinin etkin biçimde yönetilmesini mümkün olabilir. Bu bütünleşik çerçeve, risk çevresinin yatırımcı risk toleransı ile uyumlandırılmasını kolaylaştırarak uzun vadeli ve düşük oynaklık arayan sermayenin projelere ilgisini arttırabilir. Avrasya Tüneli vakasında, dört eksenli müdahale setinin (kaçınma–hafifletme–yönetim–tahsis) IDV–LTA–işveren mühendisi üçlüsü ve sözleşmesel KPI'larla birleşmesi, inşaat aşaması belirsizliklerini yönetilebilir seviyelere indirmiş; saha performansı ile sözleşmesel çıktılar arasındaki bağı güçlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
Ultimately, this thesis argues that Public–Private Partnerships (PPPs) should be understood not merely as instruments for facilitating finance, but as governance models that deliver“value for money”through appropriate risk allocation and incentive-based performance architecture. Conceptualizing PPPs primarily as governance frameworks—where procurement, contracting, and dispute resolution are standardized within an integrated structure—allows for more effective management of construction-phase risks. Such integration also aligns the overall risk environment with investor risk tolerance, thereby attracting long-term capital that seeks stability and low volatility. In the Eurasia Tunnel case, the integration of a four-dimensional intervention framework (avoidance, mitigation, management, and allocation) with the IDV–LTA–employer's engineer triad and contractual KPIs successfully reduced construction-phase uncertainties to manageable levels, while reinforcing the relationship between on-site performance and contractual outcomes.