Okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin eğitimde yapay zeka kullanımına yönelik görüşleri ve beklentileri
Opinions and expectations of school administrators and teachers towards the use of artificial intelligence in education
  1. Tez No: 982974
  2. Yazar: İSMAİL KİBAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN TEKİNARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı Batı Karadeniz bölgesinde bir ilde görev yapan okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin eğitimde yapay zekâ kullanımına yönelik görüşlerini ve beklentilerini incelemektir. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Nicel tarama yöntemlerinden tarama yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca, yöneticiler ve öğretmenler ile görüşmeler yapılarak nitel veriler de toplanmıştır. Araştırmanın çalışma gurubunu merkez ilçede görev yapan 376 yönetici ve öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel kısmı için 376 öğretmen ve yönetici, nitel kısmı için 25 öğretmen ve yöneticiden veri toplanmıştır. Araştırmada eğitimde yapay zekânın kullanılmasına yönelik yöneticilerin ve öğretmenlerin görüşlerini belirlemek amacıyla Dülger ve Köklü (2023) tarafından hazırlanan Yapay Zekâ Görüş Ölçeği kullanılmıştır. Yöneticilerin görüş ve beklentilerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Sonuç olarak öğretmen ve yöneticilerin eğitimde yapay zekâ kullanımına yönelik görüşlerinin ortalama düzeylerde olduğu görülmüştür. Mesleki kıdemi düşük olan öğretmen ve yöneticilerin eğitimde yapay zekâ kullanımına yönelik görüşlerinin daha olumlu olduğu görülmüştür. Ayrıca, meslek liselerinde görev yapan öğretmen ve yöneticilerin eğitimde yapay zekâ araçlarının kullanımı konusundaki görüşlerinin daha olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenler yapay zekâyla ilgili bilgi edinme yollarının daha çok sosyal medya ve basın olduğunu ifade etmişlerdir. Yapay zekânın eğitimde ana bir unsur olamayacağını, daha çok eğitim öğretim faaliyetlerini destekleyici ve kolaylaştırıcı bir faktör olarak yer alabileceğini ifade etmişlerdir. Bunun yanında okul yöneticileri ve öğretmenler eğitimde yapay zekâ kullanımı konusunda öğrencilerin fiziksel aktivitelerinin azalması, kolaya kaçma, tembelliğe alışma ve kişisel verilerin gizliliği konusunda endişelerinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the opinions and expectations of school administrators and teachers in Western Black Sea region province regarding the use of artificial intelligence in education. A mixed method was used in the research. The survey method was used among quantitative survey methods. In addition, qualitative data was collected by interviewing administrators and teachers. The study group consisted of 376 administrators and teachers working in the central district. Data were collected from 376 teachers and administrators for the quantitative part of the study, and from 25 teachers and administrators for the qualitative part. The Artificial Intelligence Opinion Scale developed by Dülger and Köklü (2023) was used to determine the opinions of administrators and teachers on the use of artificial intelligence in education. A semi-structured interview form prepared by the researcher was used to determine the opinions and expectations of the administrators. As a result, it was seen that the opinions and expectations of teachers and administrators towards the use of artificial intelligence in education were at average values. It was observed that teachers and administrators with low professional seniority had more positive views towards the use of artificial intelligence in education. In addition, it was concluded that the opiof teachers and administrators working in vocational high schools towards the use of artificial intelligence tools in education were more positive. Teachers stated that the ways of obtaining information about artificial intelligence were mostly social media and the press. They stated that artificial intelligence cannot be a main element in education, and that it is mostly used to support educational activities.