Tüketicilerin helal ilaç satın alma niyetini etkileyen faktörlerin ölçülmesi
Measuring the factors affecting consumers' intention to purchase halal pharmaceuticals
- Tez No: 982990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED EMİN DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Ekonomi, Religion, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Tüketicilerin satın alma niyetlerini şekillendiren birçok unsur bulunmaktadır. Bu unsurlar arasında kültürel değerler, ekonomik koşullar ve sosyal etkenlerin yanı sıra dini inanç ve değerler de önemli bir rol oynamaktadır. Helal kavramı, Müslüman tüketiciler açısından yalnızca gıda ürünlerinde değil, kozmetik, tekstil, temizlik, lojistik, finans, turizm, ilaç ve sağlık ürünleri alanları gibi birçok alanda belirleyici bir faktör haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, tüketicilerin helal ilaç satın alma niyetlerini etkileyen faktörleri belirlemek ve bu kapsamda dindarlık, sağlık bilinci, helal ilaç bilgisi ile helal ilaç anlayışının satın alma niyeti üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmada nicel yöntem kullanılmış, veriler Türkiye genelinde farklı demografik özelliklere sahip 251 katılımcıya uygulanan anket aracılığıyla toplanmıştır. Anket formunda beşli Likert tipi ölçekler kullanılmış, elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Analizler sonucunda,dindarlık, helal ilaç bilgisi ve helal ilaç anlayışı değişkenlerinin helal ilaç satın alma niyeti üzerinde anlamlı ve pozitif etkiler yarattığı tespit edilmiştir. Buna karşın, sağlık bilinci anlayışının satın alma niyeti üzerinde doğrudan anlamlı bir etkisinin bulunmadığı belirlenmiştir. Ayrıca, katılımcıların yaş, cinsiyet, eğitim ve gelir gibi demografik özelliklerinin satın alma niyetinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık oluşturmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bulgular, ilaç sektöründe pazarlama ve bilinçlendirme stratejilerinin oluşturulmasında dini hassasiyetlerin, sağlık bilincinin ve bilgi düzeyinin dikkate alınması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
There are many factors that shape consumers' purchasing intentions. Among these factors, cultural values, economic conditions, and social factors, as well as religious beliefs and values, play an important role. The concept of halal has become a decisive factor for Muslim consumers not only in food products but also in many areas such as cosmetics, textiles, cleaning, logistics, finance, tourism, pharmaceuticals, and health products. The aim of this study is to identify the factors that influence consumers' intentions to purchase halal medicines and, in this context, to examine the effects of religiosity, health awareness, knowledge of halal medicines, and understanding of halal medicines on purchase intention. A quantitative method was used in the research, and data were collected through a survey administered to 251 participants with different demographic characteristics across Turkey. Five-point Likert-type scales were used in the questionnaire, and the data obtained were analyzed using the SPSS program. The results of the analysis revealed that the variables of religiosity, knowledge of halal medicines, and understanding of halal medicines had a significant and positive effect on the intention to purchase halal medicines. In contrast, it was determined that health awareness had no direct significant effect on the intention to purchase. Furthermore, it was concluded that the demographic characteristics of the participants, such as age, gender, education, and income, did not create a statistically significant difference in purchase intention.The findings reveal that religious sensitivities, health awareness, and knowledge level should be taken into account in the development of marketing and awareness strategies in the pharmaceutical industry.