Örgütsel bağlılık ve iş performansı arasındaki ilişkide psikolojik iyi oluşun aracı rolü
The mediating role of psychological well-being in the relationship between organizational commitment and job performance
- Tez No: 983002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUDE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, beyaz yakalı çalışanların iş performanslarının örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkisinde psikolojik iyi oluşun aracı rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma örneklemini, Türkiye genelinde çeşitli sektörlerde görev yapan, en az lisans mezunu ve mevcut iş yerinde en az altı aydır çalışan 460 beyaz yakalı birey oluşturmaktadır. Veri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Örgütsel Bağlılık, Psikolojik İyi Oluş ve İş Performansı Ölçekleri kullanılmış; formlar katılımcılara çevrimiçi olarak ulaştırılmıştır. Araştırma kapsamında ulaşılan veriler SPSS 27.0 ve Hayes PROCESS Macro (Model 4) ile tahlil edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, iş performansı ile örgütsel bağlılık, iş performansı ile psikolojik iyi oluş ve psikolojik iyi oluş ile örgütsel bağlılık arasında pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Regresyon analizleri sonucunda, iş performansı örgütsel bağlılığı anlamlı düzeyde yordamakta ve psikolojik iyi oluş da örgütsel bağlılığı anlamlı düzeyde yordamaktadır. İş performansı ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide psikolojik iyi oluşun aracı rolünü incelemek amacıyla Hayes'in PROCESS Macro Model 4 kullanılarak yapılan aracılık analizi sonuçlarına göre, iş performansının örgütsel bağlılık üzerindeki doğrudan etkisi ve psikolojik iyi oluş aracılığıyla dolaylı etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Test edilen model sonucunda, iş performansı ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide psikolojik iyi oluşun kısmi aracı rol üstlendiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the mediating role of psychological well-being in the effect of job performance on organizational commitment among white-collar employees. The research sample consists of 460 white-collar employees working in various sectors across Turkey, all of whom hold at least a bachelor's degree and have been employed in their current organization for a minimum of six months. Data were collected using the Personal Information Form, Organizational Commitment Scale, Psychological Well-Being Scale, and Job Performance Scale, which were administered online to the participants. The data obtained were analyzed using SPSS 27.0 and Hayes' PROCESS Macro (Model 4). The findings revealed positive and statistically significant relationships between job performance and organizational commitment, job performance and psychological well-being, and psychological well-being and organizational commitment. Regression analyses indicated that both job performance and psychological well-being significantly predicted organizational commitment. Furthermore, the results of the mediation analysis conducted with Hayes' PROCESS Macro Model 4 demonstrated that, in addition to the direct effect of job performance on organizational commitment, its indirect effect through psychological well-being was also statistically significant. Accordingly, the tested model confirmed that psychological well-being plays a partial mediating role in the relationship between job performance and organizational commitment.