Gençlerde otorite algısı, dini sorumluluk ve dindarlık ilişkisi
The relationship between perception of authority, religious responsibility and religiosity in young people
  1. Tez No: 983006
  2. Yazar: YADİGAR ÖZTÜRK ATEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada gençlerde otorite algısı, dini sorumluluk ve dindarlık arasındaki ilişkiler incelenmiş, temel değişkenlerin yaş ve cinsiyet demografik değişkenleriyle ilişkisi araştırılmıştır. Çalışma nicel araştırma modelinde hazırlanmıştır. Araştırma grubu, 18-30 yaş aralığında genç bireylerden oluşmaktadır. Çalışmaya Ekim-Aralık 2023 tarihleri arasında 261'i kadın, 129'u erkek 390 genç katılım sağlamıştır. Verilerin toplanmasında anket tekniğinden yararlanılmış; anket formunda Kişisel Bilgi Formu, Otorite Algı Ölçeği, Dini Sorumluluk Ölçeği ve Dindarlık Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı yardımıyla Pearson Korelasyon ve bağımsız grup t-testi yöntemleriyle analiz edilmiştir. Bulgular, otorite algısı ve dini sorumluluk arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Otorite algısı ve dindarlık arasında da pozitif yönde anlamlı bir ilişki ve yine dindarlık ve dini sorumluluk arasında da pozitif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca otorite algısı, dini sorumluluk ve dindarlık düzeylerinin demografik değişkenlere göre de anlamlı farklılaşmaları görülmüş, elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationships among perceptions of authority, religious responsibility, and religiosity among young people, and explored the relationship between key variables and demographic variables of age and gender. The study employed a quantitative research model. The research group consisted of young individuals between the ages of 18 and 30. A total of 390 young people, 261 female and 129 male, participated in the study between October and December 2023. A survey technique was used to collect data, including a Personal Information Form, the Authority Perception Scale, the Religious Responsibility Scale, and the Religiosity Scale. The data obtained were analyzed using the SPSS program using Pearson Correlation and independent sample t-tests. The findings reveal a positive and significant relationship between perception of authority and religious responsibility. A positive and significant relationship was also found between perception of authority and religiosity, and a similar positive and significant relationship was found between religiosity and religious responsibility. Furthermore, significant differences were observed in the levels of perception of authority, religious responsibility, and religiosity based on demographic variables. The results were evaluated, and recommendations were made.