Bir üniversite hastanesi gebe polikliniğine başvuran gebelerin COVID-19 aşısına yönelik tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the attitudes of pregnancy to the COVID-19 vaccine who applied to the pregnancy clinic at a university hospital
- Tez No: 749620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF DENİZ ŞAFAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş ve amaç: COVID-19 aşıları güvenli ve pandeminin kontrol edilmesinde etkilidir, COVID-19 ile ilişkili morbidite ve mortaliteyi önlemektedir. Gebelik sırasında SARS-CoV-2 enfeksiyonunun preeklempsi, erken doğum ve ölü doğum gibi istenmeyen gebelik sonuçlarıyla ilgili olduğu hakkındaki kanıtlar giderek artış göstermektedir. COVID-19 aşı çalışmalarının gebelerdeki etkinlik ve güvenlikleri hakkındaki verileri sınırlıdır. Ancak Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Obstetrik ve Jinekoloji Koleji gibi çok sayıda otorite onaylanmış COVID-19 aşılarının yapılmasını önermektedir. Bu çalışmanın amacı gebelerin COVID-19 aşılama oranının incelenmesi ve gebelerin COVID-19 aşıları hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem: Bir üniversite hastanesi gebe polikliniğine başvuran 18 yaş üzeri 408 gebe çalışmaya dahil edildi. Yaş, eğitim seviyesi, aktif çalışma durumu, ikamet, komorbid hastalık varlığı gibi maternal sosyodemografik ve klinik faktörler kaydedildi. Gebelerin aşı kararıyla ilişkili olan faktörler sorgulandı. Gebelerin COVID-19 hakkındaki bilgi, tutum ve davranışları COVID-19 Nedenleri Algısı ölçeği ile değerlendirildi. Bu ölçek 5 alt ölçekten oluşmaktaydı: COVID-19 Hastalık Algısı Ölçeği (Tehlikelilik ve Bulaştırıcılık alt boyutu), COVID-19'un Nedenleri Algısı Ölçeği (Komplo, Çevre ve İnanç alt boyutları), COVID-19'un Kontrolü Algısı Ölçeği (Makro kontrol, Mikro kontrol ve Kontrol edilebilirlik alt boyutları), COVID-19'dan Kaçınma Tutumları Ölçeği (Bilişsel kaçınma, Davranışsal Kaçınma alt boyutları), COVID-19 Aşısına Yönelik Tutumlar Ölçeği (Olumlu tutum ve Olumsuz tutum alt boyutları). Ek olarak gebelerin sağlık hakkındaki okuryazarlık düzeyi“Sağlık okuryazarlık Ölçeği”ile, aşı okuryazarlığı ise“COVID-19 Aşı Okuryazarlığı (fonksiyonel ve iletişimsel/eleştirel aşı okuryazarlığı alt skorları)”ölçekleri ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya katılan gebelerin yaş ortalaması 29,6 ± 5,7 yıl idi. Gebelerin üçte biri (%35,3) üniversite mezunu idi. En çok tercih edilen aşı Sinovac (%62,2) ve BionTech (%52,6) idi. Gebelikte COVID-19 aşısı yaptıranların oranı %52,6 idi. En az iki doz aşı yaptıranların oranı ise %52,5 idi. Aşı yaptırma kararında etkili olan faktörler sırasıyla doktor önerisi (%58,1), aşının etkileri ve yan etkileri hakkında bilgi almak (%54,2) ve aşının gerekliliği (%23,6) idi.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: COVID-19 vaccination is safe and effective approach to control the pandemic and in turn to prevent COVID-19 associated morbidity and mortality Evidence is accumulating that SARS-CoV-2 infection during pregnancy is associated with a number of adverse pregnancy outcomes including preeclampsia, preterm birth, and stillbirth. The COVID-19 vaccine trials generated very limited data on safety and efficacy for pregnant women. However, numerous authorities such as the World Health Organization and American College of Obstetrics and Gynecology recommends the pregnant women to get currently approved COVID-19 vaccines. The aim of this study was to evaluate the knowledge, attitudes and behaviors of pregnant women towards the COVID-19 vaccine and to assess the acceptance rate of the vaccines. Material and methods: A total of 408 pregnant women over the age of 18 who applied to the pregnant outpatient clinic of a university hospital were included in the study. Maternal sociodemographic and clinical data including age, educational level, active professional work status, residence, comorbid disease was recorded. Factors associated with the decision of pregnant women to get vaccinated were questioned. The attitudes and behaviors of pregnant women towards COVID-19 were evaluated with“the Perception and attitude scales related with COVID-19 pandemia (PCa-COVID-19). PCa-COVID-19 scale consisted of five subscales: Perception of COVID-19 (Dangerousness, Contagiousness subscales), Perception of Control of COVID-19 (Conspiracy, Environment, Faith subscales), Perception of Causes of COVID-19 (Macro control, Personal control, Controllability subscales), Avoidance Attitudes from COVID-19 (Cognitive avoidance, Behaviroral avoidance subscales) and Attitudes Towards the COVID-19 Vaccine (Positive attitude, Negative attitude subscales). Moreover, health literacy of pregnant women was evaluated with ”the Health Literacy Scale (HLS)“, vaccine literacy was evaluated with ”the COVID-19 vaccine literacy (functional VL and interactive-critical VL)" scale. Results: The mean age of the pregnant women participating in the study was 29.6 ± 5.7 years. Education level is university in about one third (35.3%) of the pregnant women. The most preferred vaccines were Sinovac (62.2%) and BionTech (52.6%) vaccines. The rates of COVID-19 vaccine acceptance during pregnancy were 61.3%. At least two doses of vaccine were administered in 52.5%. The factors affecting the decision of vaccination were the doctor's recommendation (58.1%), getting information about the effects and side effects of the vaccine (54.2%), the necessity of the vaccine (23.6%), respectively.