Miyofasiyal ağrı sendromlu bireylerde torakal manipülasyonun anlık ağrı basınç eşiği, servikal hareket açısı ve el kavrama kuvvetine etkisi
The immediate effects of thoracic manipulation on pressure pain threshold, cervical range of motion, and hand grip strength in individuals with myofascial pain syndrome
  1. Tez No: 983005
  2. Yazar: OZAN ÇIKRIKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKAY GÖRMELİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE GİZEM KALAYCI TAÇKINLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızın amacı, miyofasiyal ağrı sendromu (MAS) tanısı almış bireylerde torakal bölgeye uygulanan yüksek hız–düşük amplitüdlü (HVLA) manipülasyonun ağrı basınç eşiği (ABE), servikal hareket açıklığı (SHA) ve el kavrama kuvveti (EKK) üzerindeki anlık etkilerini incelemektir. Toplam 52 katılımcı manipülasyon (n=26) ve sham (n=26) gruplarına randomize edilmiş; değerlendirmeler uygulama öncesinde ve hemen sonrasında gerçekleştirilmiştir. ABE değerlendirmesi için dijital algometre, SHA için plastik gonyometre ve EKK için dijital el dinamometresi kullanılmıştır. Uygulama öncesinde, manipülasyon ve sham grupları arasında servikal fleksiyon parametresi dışında ABE, diğer SHA düzlemleri, EKK düzeyleri ve sosyodemografik değişkenler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (servikal fleksiyon için p = 0,034; diğer tüm parametreler için p> 0,05). Manipülasyon grubunda sağ/sol ABE, tüm SHA hareket düzlemleri (fleksiyon, ekstansiyon, sağ/sol lateral fleksiyon, sağ/sol rotasyon) ve sağ/sol EKK değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı artışlar gözlenmiştir (p <0,05). Sham grubunda ise SHA'nın fleksiyon, ekstansiyon, sağ/sol lateral fleksiyon ve sol rotasyon parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı artış tespit edilmiştir (p <0,05); yalnızca sağ rotasyonda ve tüm ABE ile EKK değerlerinde anlamlı değişiklik saptanmamıştır (p >0,05). Gruplar arası karşılaştırmalarda ABE, SHA ve EKK ölçümleri açısından manipülasyon grubu lehine anlamlı farklar elde edilmiştir (p <0,05). Bu bulgular, torakal HVLA manipülasyonunun miyofasiyal ağrı sendromlu bireylerde kısa vadede ağrıyı azaltma, servikal hareket açıklığını artırma ve kas kuvvetini iyileştirme açısından etkili bir yöntem olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the immediate effects of high-velocity low-amplitude (HVLA) thoracic manipulation on pressure pain threshold (PPT), cervical range of motion (CROM), and hand grip strength (HGS) in individuals diagnosed with myofascial pain syndrome (MPS). A total of 52 participants were randomly assigned to either a manipulation group (n=26) or a sham group (n=26). Assessments were conducted before and immediately after the intervention. A digital algometer was used to evaluate PPT, a plastic goniometer for CROM, and a digital hand dynamometer for HGS. Before the intervention, no statistically significant differences were found between the two groups in terms of PPT, other CROM parameters, HGS, or sociodemographic characteristics, except for cervical flexion (p = 0.034; all other parameters p> 0.05). In the manipulation group, statistically significant improvements were observed in bilateral PPT, all cervical motion directions (flexion, extension, right/left lateral flexion, right/left rotation), and bilateral HGS (p <0.05). In the sham group, significant increases were found in cervical flexion, extension, right/left lateral flexion, and left rotation (p <0.05), whereas no significant changes were detected in right rotation, PPT, or HGS (p> 0.05). Between-group comparisons revealed statistically significant differences in favor of the manipulation group for all outcome measures (p <0.05). These findings suggest that thoracic HVLA manipulation may be an effective method to reduce pain, improve cervical mobility, and enhance muscle strength in individuals with myofascial pain syndrome in the short term.