The Capacity planning for multi stage sequential production processes
  1. Tez No: 98301
  2. Yazar: ALİ TOLGA GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEDAT ŞARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Hazırlamış olduğum tez, genel olarak iki ana bölümden oluşmuştur. İlk kısımda gerek görülen tanımlamalar ve uygulama sırasında kullanılacak olan teorik uygulamaların örnekli olarak anlatımı yapılmıştır. İkinci kısımda ise birinci kısımda açıklamaları yapılmış olan teorik çalışmaların uygulamaları yapılmıştır. Tanımlamaların yapılmasındaki amaç, tez içinde ortak bir lisan oluşturabilmektir. Teorik açıklamalar da ise uygulamada kullanılacak olan kapasite belirleme ve kapasite planlama yöntemleri üzerinde durulmuştur. İkinci kısımda ise, öncelikle kapasite planlama çalışmalarında kullanılacak olan işçilik ve makine zamanlarının hesaplamaları yapılmıştır. Ve daha sonrada bu zamanlar kullanılarak 1998 yılının Kasım ayı için kapasite planlama çalışmaları yapılmıştır. Daha sonra da gerçekleşen değerler ile planlanan değerlerin karşılaştırmaları yapılmıştır. Yapılan karşılaştırmalara göre de kullanılan kapasite planlama metotları değerlendirilmiştir. Son olaraktan da işletmenin kapasite artırımı çalışmaları yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre işletme yatırım planları revize edilmişti. Genel olaraktan hazırlamış olduğum çalışmanın amacı Ege Vitrifiye firmasının kapasite planlama çalışmalarında yaşanan problemleri çözmektir. Bu sebepten ötürü teori kısmı hazırlanırken Ege Vitirifıyenin problemlerinin çözümüne uygunluk dikkate alınmıştır. Diğer taraftan, yapmış olduğum çalışmalar, şirketin hali hazırda kullandığı veri tabanı sistemi tarafından kısıtlanmıştır. Çünkü, işletmenin veri tabanıözelliklede işçilik ve makine zamanlan açısından yeterli ve güvenilir verilere sahip değildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are two basic parts in my thesis. First is related to the description and the theoretical concept. Second part includes the studies that were done in Ege Vitrifîye in November, 1998. There are specific phrases that are explained in the description. For example, capacity, efficiency, e.tc. The aim of the description is to create the common language to use in my thesis. In the theoretical concept, I explained the methods of the determining of capacity level and the capacity planning methods. These methods were used to my work. In the second part, firstly I tired to collect the data that was used in the capacity. The data is related to the machine and labor capacity. After that, the capacity planning was done for November of 1998 according to the data. And then, both the fact and planned values were compared. According to the results, the company decided to the capacity improving strategy. The aim of my thesis is to solve the capacity problems of Ege Vıtrifiye. Therefore the theoretical concept is prepared according to the problems of Ege Vitrifiye. On the other hand, my works are limited by the database of Ege Vitrifiye, because it has not got the reliable data. Consequently, the data was collected in the company.