A Case study on waste minimization in cotton textile industry
Tekstil endüstrisinde atık azaltımı üzerinde bir çalışma
  1. Tez No: 98302
  2. Yazar: IŞIL SÖZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYSEN MÜEZZİNOĞLU, PROF.DR. FÜSUN ŞENGÜL, PROF.DR. GÜLSEREN KURUMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasının amacı, pamuklu tekstil endüstrisinde üretim aşamasında yapılacak değişikliklerle, atık miktar ve konsantrasyonlarının azalacağını ve aynı zamanda, bu uygulamaların doğal kaynak, enerji, kimyasal ve boyarmadde tüketimlerini azalttığını göstermektir. Bu çalışmada, pamuklu tekstil endüstrisinde, atık azaltım teknikleri ve imkanları ele alınmıştır. Tez çalışmaları kapsamında, (X) kodlu Pamuklu Tekstil Fabrikasında; iplikhaneler, iplik boya, dokuma ve terbiye bölümleri; üretim prosesleri, doğal kaynak, kimyevi ve boyarmadde kullanımları, oluşturdukları atık miktarları ve konsantrasyonları açısından incelenmiştir. X tekstil fabrikası İzmir civarında faaliyet gösteren entegre bir tekstil fabrikasıdır. Özellikle üretim aşamasında, uygulanabilecek birçok değişiklik ve iyileştirme imkanlarının olduğu görülmüştür. Bu uygulamalar içinde; proses adımlarının azaltılması, proses ekipmanlarının ve araçlarının modifikasyonu, kullanılan kimyevi maddelerin azaltılması, daha az kirleten ve daha az toksik kimyevi maddelerin tercih edilmesi, üretimde kullanılan su ve oluşan atıksuyun yeniden kullanılması, işçilikten ve eğitim eksikliğinden kaynaklanan doğal kaynak kullanımındaki israfların önlenmesi gibi işlemler incelenmiştir. Yukarda belirtilen çalışmalar uygulandığında, atıksu miktarlarının ve kirletici konsantrasyonlarının azaldığı, üretim için gerekli olan su, enerji ve kimyevi madde ihtiyacının düştüğü ve ekonomik yararlar sağlandığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis is to prove that waste amounts and concentrations can be reduced as production changes are made in different production stages in cotton textile industry. At the same time it is aimed to show that these waste reduction applications decrease usage of natural resources, energy, chemical agent, and dyestuff consumptions. In this study, pollution prevention techniques and possibilities were looked for in cotton textile industry. As the scope of this thesis work; yarn production, yarn dyeing, weaving, and finishing units were examined according to production processes, natural source usage, chemical agent and dyestuff consumptions, waste amounts and concentrations originating from production processes in Textile Mill X. Textile Mill X is a big cotton textile mill around İzmir. For obvious information safety reasons its name is not given. It has been seen that there are many possibilities to improve and make changes to Teduce flows of materials and energy in the production stages. These possibilities of reductions at the process steps, include modifications of process equipment and tools, reduction in the chemical agents used, choosing less polluting and less toxic chemical agents, reuse of the wastewater and water, prevention of losses in natural resources were included in this thesis. It has been observed that wastewater amounts and pollutant concentrations were reduced; water, energy, and chemical agent demands were decreased and economic benefits were obtained when the changes mentioned above, were applied.