Çok aşamalı hasta randevu ve operasyon çizelgeleme sisteminin geliştirilmesi ve uygulamaları
Multi-stage patient appointment and operation scheduling system development and administrations
- Tez No: 318530
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZVAN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sağlık hizmetlerine erişim konusunda yaşanılan sıkıntılar ve sağlık kuruluşları tarafından verilen hizmetlerin beklenen düzeyde karşılanamaması, hizmet kalitesi kavramının önemini ortaya çıkarmıştır. Müdahale süresinin veya tedavi için gerekli donanım ve techizata sahip olma yeterliliklerinin oldukça önem arz ettiği durumlarda; kapasite planlamaları, süreç iyileştirme ve sistem çizelgeleme çalışmalarına duyulan ihtiyaç her geçen gün daha da artmaktadır. Bu durumda hasta taleplerinin fayda-maliyet analizleri göz önüne alınmak şartıyla maksimum düzeyde karşılanması, hastaların tedavi sırası bekleme sürelerinin azaltılması veya hastaların reddedilmelerini önleyecek sistemlerin geliştirilmesi sistem verimliliğine doğrudan etki ederek hasta memnuniyetini artıracaktır.Bu tez çalışmasında, süreç koordinasyonu sağlanması ve tedavi birimler arası geçiş sırasının planlanması ile hasta tedavi sürelerinin minimum düzeye çekilmesi amaçlanmaktadır. Önerilen yeni metodoloji ile diş hastanelerinde tedavi ünitleri doluluk oranı, hasta karşılama oranı, tedaviyi bekleme süreleri ve birimlere başvuran hasta sayılarını istenen düzeylerde optimize eden sistemin ve uygun tekniğin ortaya konması hedeflenmektedir. Simülasyon ve kalite yönetim tekniklerinin kombine edilmesi ile ortaya çıkan metodolojinin geçerliliğinin test edilmesi amacıyla, bir Diş Hekimliği Fakültesi'nden alınan gerçek veriler kullanılarak hastane üst yönetimleri tarafından kullanılabilir yöntem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The difficulties experienced in access to health services and to met the unexpected level of services provided by health organizations, has revealed the importance of the concept of quality of service. In the very important cases like the duration of the necessary hardware and equipment for the treatment; the needs to capacity planning, process improvement and the work scheduling system is also increasing with each passing day. In this case, to be met the patient demands in maximum level by taking into consideration the cost-benefit analysis, reducing the waiting duration of patients for treatments and the development of the systems to prevent rejection of the patients directly affect the efficiency of the system will increase the patient satisfaction.In this thesis study, planning of treatment department?s transition sequence and determining the minimum patient treatments time are aimed. The aim of this newly proposed method is optimizing equipment requirements in teeth treatments units at dentistry hospitals; related to patient admission rates, capacity usages and waiting times of treatment. A new methodology which can be used by the senior management of hospitals is developed to test the new approach brought out by combining Simulation and Quality Management Techniques by using real data values from a dentistry faculty.