Ulusal anayasal düzenlerde etnik köken ve dini inanç farklılıklarına dayanan yetki paylaşımı modelleri
Models of power sharing based on ethnic origin and religious beliefs in national constitutional systems
  1. Tez No: 983012
  2. Yazar: BURAK TAHA ALPAGUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Etnik köken ve dini inanç farklılıklarına dayanan uzlaşmacı anayasal yaklaşımlar, belirli toplumsal grupların anayasal düzen bağlamında çeşitli hak, yetki ve güvencelere sahip kılındığı anayasa yapım yaklaşımlarını ifade etmektedir. Anılan bağlamda eldeki tez çalışması ile anayasaların sağladığı objektif hukuki müesseselerden bağımsız bir inceleme gerçekleştirmek hedeflenmektedir. Anayasaların devletin organizasyonu ve kamu erkleri başta olmak üzere düzenleme altına aldığı her husus bakımından doğrudan doğruya etnik köken ve dini inanç farklılıklarına sahip farklı toplumsal gruplara yönelik olarak inşa edilmesi günümüz anayasa yapım süreçlerinde yaygın olarak benimsenen bir yöntem teşkil etmemektedir. Ancak, klasik demokrasi teorisine dayalı olarak yapımı gerçekleştirilmiş anayasalardan farklı olarak toplumsal gruplar arası uzlaşma hedefiyle ortaya çıkan anayasalar sürdürülebilir bir anayasal düzenin sağlanabilmesi adına önemli bir emsal ortaya koymaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde aidiyetlere dayalı anayasal düzenlerin genel olarak açıklanması, tarihçesi ve metodolojisi, doktrindeki görüşlerin açıklanması ve örneklemeler yoluyla desteklenmek suretiyle teorik düzeyde açıklanacaktır. İkinci bölümünde ise etnik köken ve dini inanç farklılıklarına dayanan yetki paylaşımlarını ulusal anayasal düzenlerinin bütünü bakımından esas alan yönetim birimlerinin yaklaşımları, ilk bölümde sunulan örneklemelere ek olarak kamu erk ve yetkileri bakımından ayrı ayrı incelenecektir. Üçüncü bölüm ise ilk iki bölümde teorik ve münferit olarak gerçekleştirilen incelemeler sonucunda bu tipe uygun anayasal yaklaşımların temel hak ve özgürlüklere ilişkin olası sonuçları ile çalışma kapsamında varılan kanaatlerin açıklanmasından ibaret olacaktır.
Özet (Çeviri)
Conciliatory constitutional approaches based on ethnic origin and religious belief differences refer to approaches to constitutional drafting in which certain social groups are granted various rights, powers, and guarantees within the constitutional order. In this context, the aim of this thesis is to conduct an independent examination of the objective legal institutions provided by constitutions. The construction of constitutions directly targeting different social groups with ethnic and religious differences in terms of every issue regulated by constitutions, particularly the organization of the state and public authorities, does not constitute a widely accepted method in today's constitution-making processes. However, unlike constitutions based on classical democratic theory, constitutions that emerged with the aim of achieving reconciliation between social groups set an important precedent for the establishment of a sustainable constitutional order. In the first part of the study, constitutional orders based on affiliations will be explained at a theoretical level through a general description, history, and methodology, as well as an explanation of the views in the doctrine and examples. In the second section, the approaches of administrative units that base their authority sharing on ethnic origin and religious beliefs, taking into account the entirety of national constitutional orders, will be examined separately in terms of public authority and powers, in addition to the examples presented in the first section. The third section will consist of an explanation of the possible consequences of constitutional approaches suitable for this type in relation to fundamental rights and freedoms, as well as the conclusions reached in the study, based on the theoretical and individual examinations carried out in the first two sections.