Uzay faaliyetleri bağlamında alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri
Alternative dispute resolution methods in the context of space activities
- Tez No: 983022
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE TAN DEHMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Uzay faaliyetleri, geçtiğimiz yüzyıl içerisinde gelişmeye başlamıştır. Öncelikle atmosfer dışına çıkış gerçekleştirilmiş, izleyen süreçte Ay'a ayak basılmıştır. Günümüzde yörüngede çok amaçlı uydular bulundurulmakta, özel uzay seyahatleri gerçekleştirilmektedir. Gelecekte ise çok daha farklı ve çeşitli uzay faaliyetlerinin gerçekleştirileceği yadsınamayacak bir gerçektir. Uzay faaliyetleri başlangıçta devletler tarafından organize edilmiştir. Günümüzde ise özel hukuk tüzel kişileri, sivil toplum kuruluşları ve uluslararası örgütler uzay faaliyetlerini gerçekleştirebilecek kapasiteye sahiptirler. Uzay faaliyetlerinin ve uzay faaliyetlerinde bulunan aktörlerin artması yaşanabilecek uyuşmazlıkların da artacağını göstermektedir. Uzay hukukunu oluşturan düzenlemelere bakıldığında ise özel hukuk kişilerini de kapsayacak şekilde bir uyuşmazlık çözüm yönteminin bulunmadığı anlaşılmaktadır. Mevcut düzenlemeler, uzay faaliyetlerinin gerçekleştirilmeye başlandığı yıllarda yapıldığı için günümüzün ihtiyaçlarını karşılamamaktadır. Bu kapsamda çalışmamızda öncelikle birinci bölümde uzay hukukundaki uyuşmazlıkların çözümüne yönelik mevcut düzenlemeler incelenmiştir. İkinci bölümde alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin uzay faaliyetlerinin karakteristik yapısı ile uyumları, bu yöntemlerin olumlu ve olumsuz yönleri incelenerek ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise uzay faaliyetlerine özgülenmiş bir uyuşmazlık çözüm yöntemine ilişkin ihtiyaçtan bahsedilmiş, bu konudaki PCA tarafından hazırlanan kurallar incelenmiş ve son olarak değerlendirmemiz sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Space activities began to develop in the last century. First, space travel was achieved, followed by the Moon landing. Today, multi-purpose satellites are in orbit, and private space travel is taking place. It is an undeniable fact that many more different and diverse space activities will be carried out in the future. Space activities were initially organized by states. Today, private legal entities, non-governmental organizations and international organizations have the capacity to conduct space activities. The proliferation of space activities and actors involved in space activities indicates that potential disputes will also increase. A review of the regulations governing space law reveals the lack of a dispute resolution method that encompasses private legal entities. Since the current regulations were made in the years when space activities were first carried out, these regulations do not meet today's needs. In this context, the first section of this study examines existing regulations for dispute resolution in space law. The second section examines the compatibility of alternative dispute resolution methods with the characteristics of space activities, examining their advantages and disadvantages. The third section discusses the need for a dispute resolution method specifically designed for space activities, examines the rules developed by the PCA on this subject, and finally presents our assessment.