A flexible model proposal for basic design education
Temel tasarım eğitimine yönelik esnek bir model önerisi
- Tez No: 983021
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DÜNDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Mimarlık, Education and Training, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık ve Tasarım Bilim Dalı
Özet
Temel Tasarım eğitimi, görsel ve mekânsal okuryazarlığı geliştirmedeki tarihsel önemine rağmen, dijital yerli öğrencilerinin ihtiyaçlarını karşılamakta giderek daha fazla zorlanmaktadır. Birinci sınıf öğrencileri, soyut tasarım kavramlarıyla çalışmakta, tasarım sürecine yönelik uygulamaları gerçekleştirmekte ve medya alışkanlıkları, algısal eğilimleri ve öğrenme ritimleriyle örtüşmeyen öğretim yöntemlerine uyum sağlamakta zorlanmaktadır. Bu zorluklar, alışılagelmiş pedagojik modeller ile çağdaş öğrencilerin öğrenme tercihleri arasında giderek artan bir uyumsuzluğu ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, bu tez, değişen öğrenci profilleri ve teknolojileri göz önünde bulunduran esnek bir Temel Tasarım öğretim modeli önermektedir. Öğrenme tercihleri ve mikro öğrenme kuramı doğrultusunda geliştirilen model, mesleki gözlem, müfredat analizi, kuramsal sentez ile öğrenciler ve öğretim elemanlarıyla gerçekleştirilen beş çalışmayı içeren on sekiz aşamalı karma yöntemli bir araştırma süreciyle oluşturulmuştur. Bulgular, 1'den 3'e kadar olan çalışmalarda kinestetik ve çok yönlü tercihlerin baskın olduğunu ortaya koyarken, öğrenme tercihlerinin bağlama oldukça duyarlı olduğunu göstermiş ve bu durum, uyarlanabilir ve çok modlu öğretime duyulan gereksinimi doğrulamıştır. Önerilen esnek model olan Tüm Öğrenenler İçin 4 Formatta Mikro-Öğretim Materyalleri (MIM4ALL), mikro birimleri dört paralel formatta (görsel, ses, metin ve video) sunar, bunları Öğrenme Yönetim Sistemlerine (Learning Management Systems, LMS) entegre eder ve kişiselleştirilmiş öğrenme yolları, gerçek zamanlı ilerleme takibi ve cihazlar arası erişilebilirlik sağlar. 4 ve 5 numaralı çalışmalar, kendi hızında öğrenmeye, farklı cihazlardan erişime ve tekrar kullanılabilirliğe olanak tanıyan öğretim materyallerine yönelik açık bir memnuniyeti ortaya koymuştur. Eğitim kuramına dayanan ve uygulama yoluyla doğrulanan model, öğrenci öğrenimini şekillendiren teknolojik ve kuşaksal değişimlere yanıt vererek, Temel Tasarım eğitiminin gereksinimlerine ölçeklenebilir, kapsayıcı ve pedagojik açıdan tutarlı bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Basic Design education, despite its historical significance in fostering visual and spatial literacy, increasingly struggles to meet the needs of digital-native learners. First-year students experience difficulties in working with abstract design concepts, carrying out applications related to the design process, and adapting to instructional methods that do not align with their media habits, perceptual tendencies, and learning rhythms. These challenges reveal a growing misalignment between traditional pedagogical models and learning preferences of contemporary students. In response, this dissertation proposes a flexible instructional model for Basic Design education, responsive to shifting learner profiles and technologies. Guided by learning preferences and microlearning theory, the model was developed through an eighteen-phase mixed-methods research process, including professional observation, curriculum analysis, theoretical synthesis, and five surveys conducted with students and instructors. The findings revealed that while kinesthetic and multimodal preferences predominated across Surveys 1 to 3, learning preferences were highly context-sensitive, confirming the need for adaptable multimodal instruction. The proposed flexible model, Micro-Instructional Materials in 4 Formats for All Learners (MIM4ALL), delivers micro-units in four parallel formats (visual, audio, text, and video), integrates them into Learning Management Systems (LMS), and enables customized learning paths, real-time progress tracking, and cross-device accessibility. Surveys 4 and 5 revealed a clear appreciation for the instructional materials, enabling volitional pacing, device flexibility, and reusability. Grounded in educational theory and validated through practice, the model responds to the technological and generational changes shaping student learning, offering a scalable, inclusive, and pedagogically coherent response to the demands of Basic Design instruction.