Bahrî Memlüklerde tasavvufî hareketler
Sufi Movements under the Bahri Mamluks
  1. Tez No: 983026
  2. Yazar: AYŞEGÜL GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Din, History, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, on üçüncü asrın ortalarından on dördüncü asrın sonlarına kadar hüküm süren Bahrî Memlükler dönemi boyunca Mısır ve Suriye coğrafyasında şekillenen tasavvufî hareketleri tarihsel bağlamı içinde incelemeyi amaçlamaktadır. Söz konusu dönem, siyasi istikrarsızlıkların, Moğol tehdidinin, sosyal çözülmelerin ve dini yapılanmalardaki dönüşümlerin belirginleştiği bir zaman dilimidir. Bu çalkantılı dönem, tasavvufun bireysel dindarlığın ötesine geçerek toplumsal, siyasal ve kültürel alanlarda etkili bir yapı hâline gelmesini mümkün kılmıştır. Çalışmada, öne çıkan sûfî şahsiyetler ve tarikat önderlerinin faaliyetleri, tarikatların kurumsallaşma süreçleri, devlet erkânı ve ulemayla kurdukları ilişkiler ve halk üzerindeki etkileri detaylı biçimde ele alınmaktadır. Araştırma, klasik tarihî kaynaklar, tabakat literatürü, tasavvufî risaleler ve modern akademik çalışmalardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Elde edilen bulgular, Bahrî Memlükler döneminde tasavvufun yalnızca bir inanç ve ibadet pratiği olmadığını, dönemin sosyo-politik yapısıyla iç içe geçmiş dinamik bir unsur hâline geldiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the Sufi movements that emerged in Egypt and Syria during the Bahri Mamluk period (mid-13th to end of 14th century) in their historical context. This was a time of political instability, the Mongol threat, social disintegration, and changes to religious structures. It was this turbulent atmosphere that enabled Sufism to transcend individual piety and become an influential force in social, political and cultural spheres. The study will examine the activities of prominent Sufi figures and order leaders in detail, as well as the institutionalisation process of Sufi orders, their relations with the court and the ulema, their influence on the public and how Sufism was perceived in Arabic sources from this period. An interdisciplinary approach was taken in the research, utilising classical historical sources, tabaqat literature, Sufi treatises and modern academic studies. The findings reveal that, during the Bahri Mamluk period, Sufism was not only a religious practice, but also an integral part of the socio-political structure of the time.