Gelir üzerinden alınan vergilerde adalet ilkesine uygunluğun gelirin yeniden dağılımı üzerindeki etkileri: Ampirik bir analiz (2005-2020)
The effects of compliance with the principle of justice in income taxes on income redistribution: An empirical analysis (2005-2020)
- Tez No: 983028
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÖZKÖK ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye (kamu Ekonomisi) Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma vergilemede adalet ilkesinin gelir eşitsizliği üzerindeki etkisini analiz etmektedir. Çalışmayla seçili ülkeler arasında farklılaşan vergilemenin yeniden dağılım etkisine vurgu yapılarak vergilemede adalet ilkesine uygun tekniklerin bu etkiyi güçlendirip güçlendiremeyeceği araştırılmıştır. Bu maksatla çalışmada vergilemede adalet ilkesi ve gelir dağılımı teorilerinden yola çıkılarak modern anlamda adalet ilkesiyle bağdaşan ödeme gücüne ulaşmada kullanılan tekniklerin yeniden dağılım üzerindeki etkilerine bakılmıştır. Dinamik Panel Analizi yöntemi olan Sistem GMM yöntemiyle 2005-2020 yılları arasını ele alan 37 ülke üzerinden ve 2009-2020 yılları arasını ele alan 23 AB ülkesi üzerinden gerçekleşen analizlerde elde edilen bulgulara göre, artan oranlılığın, asgari geçim indirimi uygulamasının, vergi takozunun, vergi indirimlerinin ve ayırma kuramının verginin yeniden dağılımı üzerinde pozitif yönde anlamlı bir etkisi bulunurken vergi muafiyetlerinin ve vergi tarifesinin birinci diliminin“0”olmasının verginin yeniden dağılımı üzerinde anlamlı bir etkisi bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the impact of the principle of justice in taxation on income inequality. Emphasizing the redistributive effect of divergent taxation among selected countries, the study investigates whether techniques consistent with the principle of justice in taxation can strengthen or weaken this effect. For this purpose, based on the principles of justice in taxation and income distribution theories, techniques used to achieve payment capacity in a modern sense, compatible with justice, were examined for their effects on redistribution. Findings from analyses conducted using the System GMM method of Dynamic Panel Analysis covering the years 2005-2020 for 37 countries and the years 2009-2020 for 23 EU countries indicate that increasing progressivity on taxes, implementation of Minimum Living Allowance, tax wedge, tax credits and separation theorem have a significant positive effect on tax redistribution. However, personal allowance and setting the first bracket of the tax schedule to“0”did not show a significant effect on tax redistribution.