Yapay zekâ destekli iş süreçlerinde çalışan deneyimi: Psikososyal dinamikler üzerine nitel bir çalışma
A qualitative exploration of employee experience in Aİ-driven workflows: Psychosocial dimensions and implications
- Tez No: 983043
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE LEYLA YILDIZ ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sürdürülebilir Büyüme ve Kalite Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Teknolojik dönüşümün iş dünyası üzerindeki etkileri günümüzde büyük bir hızla artmaktadır. Yapay zekâ teknolojilerinin işletmelere entegrasyonu, yalnızca operasyonel süreçlerde değil, çalışanların iş güvencesi algısı, motivasyonu ve psikolojik iyi oluşları üzerinde de derin etkiler yaratmaktadır. Bu araştırmada, yapay zekâ uygulamalarının çalışanlar üzerinde oluşturduğu psikolojik etkileri nitel araştırma yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, teknolojik dönüşümün insan odaklı sonuçlarını değerlendirmek ve yeni yaklaşımlar geliştirmektir. Yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilen veriler, tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiş; iş güvencesi algısında belirsizlik, motivasyon düzeylerinde dalgalanma ve psikolojik iyi oluşta değişkenlik gibi önemli bulgulara ulaşılmıştır. Sonuçlar, yapay zekâ entegrasyonunun teknik, etik, sosyal ve psikolojik boyutlarının birlikte ele alınması gerektiğini göstermektedir. Çalışmanın bulguları, insan merkezli dijital dönüşüm stratejilerinin geliştirilmesi ve sürdürülebilir iş modellerinin oluşturulması yönünde önemli öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The impact of technological transformation on the business world is rapidly increasing. The integration of Artificial Intelligence (AI) technologies into enterprises has profound effects not only on operational processes but also on employees' perceptions of job security, motivation, and psychological well-being. This study examines the psychological reflections of AI applications on employees in companies using a qualitative research approach. The primary aim of the research is to evaluate the human-centered outcomes of technological transformation and to develop new approaches within the framework of social sustainability principles. Data obtained through semi-structured interviews were analyzed using thematic analysis, revealing key findings such as uncertainty in job security perception, fluctuations in motivation levels, and variability in psychological well-being. The results indicate that AI integration should be addressed not only from a technical perspective but also in terms of its ethical, social, and psychological dimensions. The findings of this study provide significant insights for the development of human-centered digital transformation strategies and the establishment of sustainable business models.