Bilgi teknolojileri (IT/BT) denetim süreçlerinin modellenmesinde ITIL, COBIT VE ISO/IEC 27001 standartlarının uygulanması
Application of itil, cobit and İSO/İEC 27001 standards in modelling information technology (İT/BT) audit processes
  1. Tez No: 983045
  2. Yazar: ONUR GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL BATU SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Bilgi teknolojileri (BT) denetim süreçlerinde en yaygın kullanılan üç çerçevenin COBIT 2019, ITIL v4 ve ISO/IEC 27001:2022 birlikte kullanımından doğan karmaşıklıkları ele almakta ve bu çerçeveleri bütünleştiren entegratif bir denetim modeli önermektedir. Literatürde çoğunlukla tekil veya ikili düzeyde incelenen bu standartların üçlü entegrasyonuna ilişkin sistematik bir yaklaşımın sınırlı olduğu görülmektedir. Çalışmada geliştirilen model,“yönetişim şemsiyesi, hizmet omurgası, kontrol çekirdeği”kurgusu üzerine inşa edilmiştir. Süreç eşleştirme matrisi, KGI/KPI, SLA ve risk göstergelerini tek bir pano üzerinde bütünleştiren ölçüm düzlemi ile desteklenmiştir. Bu sayede terminoloji farklılıkları, çifte süreçler, uyum baskıları ve maliyet artışları gibi sorunlar giderilmekte; kurumsal stratejik hizalama, operasyonel istikrar, güvenlik teminatı ve maliyet avantajı sağlanmaktadır. Çalışma, hem akademik literatürdeki metodolojik boşluğu doldurmakta hem de uygulayıcılara sürdürülebilir, ölçülebilir ve tekrarlanabilir bir BT denetim modeli sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study addresses the complexities arising from the simultaneous use of the three most widely adopted frameworks in information technology (IT) audit processes COBIT 2019, ITIL v4, and ISO/IEC 27001:2022 and proposes an integrated audit model. While existing literature often examines these frameworks individually or in pairs, systematic approaches to their triangular integration remain limited. The proposed model is structured around the concept of a“governance umbrella service backbone control core.”It incorporates a process-mapping matrix and a unified measurement layer that consolidates KGI/KPI, SLA, and risk indicators into a single dashboard. This approach resolves challenges such as terminology discrepancies, duplicated processes, compliance pressures, and increased costs. Consequently, the model ensures strategic alignment, operational stability, security assurance, and cost efficiency. By bridging a significant methodological gap in the literature, the study provides both academia and practitioners with a sustainable, measurable, and repeatable IT audit framework.