Role of religion and religious groups in U.S.'s fail in Afghanistan
ABD'nin Afganistan'daki başarısızlığında dinin ve dini grupların rolü
- Tez No: 983046
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA ÖZGÜR ÜNAL ERİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezin başlıca amacı Amerika Birleşik Devletleri'nin askeri ve siyasi misyonunun başarısız olmasındaki ana faktörün Afganistan'da mevcut olan din ve dini gruplar olduğunu vurgulamak ile Amerika Birleşik Devletleri'nin Taliban grubu karşısında neden ve nasıl başarısız olduğunu ele almaktadır. Bu çalışma, İslam anlayışının Afganistan'ın sosyal ve siyasal anlayışını şekillendirmekte ne kadar önemli rol oynadığını vurgulamaktadır. Tez, Amerika Birleşik Devletleri'nin Afganistan'daki toplumsal ve kültürel dinamikleri yeterince kavrayamadığını vurgulamaktadır. Özellikle İslam inancının Afgan toplumunda derinlemesine kökleşmiş ve bireylerin zihinsel, sosyal ve siyasal yaşamlarını şekillendiren belirleyici bir unsur olduğu gerçeği göz ardı edilmiştir. Bunun yanında Afganistan, dini kimliğinin yanı sıra kabile temelli toplumsal yapının güçlü bir şekilde varlığını sürdürdüğü bir ülke niteliği taşımaktadır. Söz konusu iki temel faktörün -İslam'ın toplumsal zihniyetteki derin etkisi ve kabile tarzı yaşamın sürekliliği- Amerika tarafından hafife alınması, savaşın başarısızlıkla sonuçlanmasında en kritik etkenlerden biri olmuştur. Çalışmanın, vurguladığı ana konu Amerikalı siyasetçilerin ve askeri liderlerin Afganistan'daki dini ve kültürel anlayışı hafife alması sonucunda yapılan tüm stratejik ve siyasi kararların başarısızlıkla sonuçlandığı yöndedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the thesis is to emphasize the main factors behind the failure of the United States' military and political mission in Afghanistan. Islamic understandings and religious groups' presence in Afghanistan is the main factor for the failure of the USA. Afghanistan is a preservative country where religion plays a key role in shaping the social and political understandings of the citizens. The thesis emphasizes on some topics that the United States has underestimated how deep and influential the Islamic faith is in Afghan society, as well as the country has a tribal style of life which makes the prediction of the USA more difficult about the next step of the religious group.