Magmatic and tectonic evolution of the Yuntdag magmatic complex (Western Anatolia)
Yuntdağ volkanik kompleksinin (Batı Anadolu) magmatik ve tektonik evrimi
- Tez No: 98308
 - Danışmanlar: PROF.DR. BURHAN ERDOĞAN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
 - Yıl: 2000
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Aliağa-Foça çevresinde başlıca üç farklı kaya grubu yüzlek verir. 1. Yuntdağ volkanikleri, 2. Foça volkanik kompleksi ve 3. Aliağa kireçtaşı birimi. Yuntdağ volkanikleri alandaki en yaşlı kaya birimini oluşturur ve yaygın olarak yüzlek veren, kaim andezitik, traktandezitik lavlar ve lavlarla birlikte bulunan kaba dokuhı piroklastik kayalardan yapılıdır. Yuntdağ volkanikleri içinde 4 farklı kaya birimi ayntlanmıştır. Bunlar: 1. Pembe-gri renkli masif andezitik lavlardan yapılı Helvacı andezitleri, 2. Siyah renkli, afanitik dokulu andezit lavları, 3. İnce taneli beyaz-gri renkli tüf matriks içinde yeralan andezit blok ve lapillilerinden yapılı Haykıran bloklu piroklastikleri ve 4. Yuntdağ volkanizmasının merkezi çıkış alanlarında yüzlekler veren dayk ve -sub volkanik stoklardan yapılı Dumanhtepe dayklan. Yuntdağ volkanitleri içinde başlıca 6 farklı volkanik fasiyes tanımlanmıştır. 1. Akma liminalanmalı andezit lavı fasiyesi, 2. Subvolkanik andesitler, 3. Sütun eklemli andezit lavı fasiyesi, 4. Akma breşi fasiyesi, 5. Blok ve kül akma birikintileri fasiyesi ve 6. Tane destekli, andezitik lav-cüruf fasiyesi. Yuntdağ volkanikleri jeokimyasal olarak andezit-dash bileşimlidir ve kalk-alkali karekterlidir. Jeokimyasal analiz sonuçlan Yuntdağ volkanizması içinde ayırtlanan farklı kaya birimlerinin kökensel olarak birbirleriyle ilişkili olduklarım ve kıtasak kabuk kenarı andezitik kuşaklarına benzerlik gösterdiklerini işaret eder. Yuntdağ volkanikleri, riyolhik bileşimli Foça volkanik kompleksi tarafından üzerlenir. Foça volkanik kompleksi içinde üç farklı kaya birimi yüzlek verir. Bunlar: 1. Foça riyolitleri, 2. Foça volkaniklastikleri ve 3. Foça alkali volkanitleri. Foça riyolitleri masif riyolit lav akmaları ve domlanndan yapılıdır. Riyolit domlan Foça volkaniklastik istifi tarafindan sarılırlar. Foça volkaniklastik istifi içinde üç farklı birim ayırtlanabilir. Bunlar: 1. Piroklastik akmalar, 2. Hyaloklastik breşler ve 3. Perlitlerdir. Masif riyolit domlan, vimerkeze yakın kesimlerde kaba kırıntılı piroklastikler ve perlitler tarafından çevrelenir ve domlardan uzaklaştıkça ince taneli piroklastikler ve kaynaklı tinlere geçilir. Foça volkaniklastikleriin litolojik ve sedimentoojik özellikleri ve domlarla ilişkileri riyolhik volkanizmamn sığ su ortamma sokulduğunu ve piroklastik istifin aynı ortamda domlarm sokulumuyla beraber gelişerek domlan sardığım gösteren veriler taşır. Üst kesimlere doğru volkanik malzemenin sığ su ortamını doldurması nedeniyle yersel karasal alanlar gelişmiş ve buralarda kaya kmntılannca zengin kanal dolgusu fâsiyesleri gelişmiştir. Foça volkaniklastikleri üst seviyelerde Foça alkali lavlarına ait ara düzeyler içerirler. Foça volkanik kompleksi içinde oluşum koşullarına göre 13 farklı fasiyes ayırtlanmıştır: 1. Masif riyolit fasiyesi, 2. Masif perlit fasiyesi, 3. Yerinde breşleşmiş hyaloklastit fasiyesi, 4. Yeniden işlenmiş hyaloklastit fasiyesi, 5. Laminalı çamurtaşı fasiyesi, 6. İnce taneli riyolit pumis-kaya kırıntısı fasiyesi, Sualtı kaynaklı ignimbirit fasiyesi, 7. Kaba taneli riyolit pumis-kaya kınntısı fasiyesi, 8. Kaya kuıntısmca zengin kanal dolgu fasiyesi, 9. Sualtı kaynaklı ignimbirit fasiyesi, 10. Breşik perlit fasiyesi, 11. Sualtı kül yağıntı fasiyesi, 12. Alkali lav akma fasiyesi ve 13. Alkali dayklar. Foça riyolitleri kalk-alkali karekterlidir ve kimyasal özellikleri orojenez sonrası granitoidik kayalarla benzerlikler sunar. Diğer yandan alkali lav akmaları riftleşmeyle ilişkili veya kıta içi bazaltlara ait kimyasal özelliklere sahiptir. Foça volkanik kompleksi yanal ve düşey yönde san-beyaz renkli gastrapod fosilleri içeren kireçtaşlan ve killi kireçtaşlarına geçer ve bu birim çalışma alanında gözlenen en genç kaya birimidir. Yuntdağ volkanitleri, Foça volkanik kompleksi ve Foça alkali volkanitleri arasmdaki geçişli stratigrafi ilişkileri ve bu kayalann jeokimyasal özellikleri Batı Anadolu* da Aüağa- Foça çevresindeki volkanizmamn birbirini izleyen ve birbirleriyle ilişkili bir tektonik rejim altında oluştuğunu gösterir. vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the Aliağa-Foça region, three main rock associations crop out. These are, 1. The Yuntdağ volcanics, 2. The Foça volcanic complex and 3. Aliağa limestone. The Yuntdag volcanics form the oldest unit in the area and consist of a thick and widespread andesitic- trachyandesitic lava sequence and accompanying coarse grained volcaniclastic rocks. In the Yuntdağ volcanics four main rock units are distinguished which are 1. The Helvacı andeshes consisting of pink to gray, coherent lava flows of andesite composition, 2. The Çaltılı andeshes which are formed by the black, aphanitic andesite lava flows, 3. The Haykıran blocky pyroclastics which are made up of the blocky andesHes in fine grained tuffeceous matrix and 4. The Dumanlitepe dykes consisting of dykes and subvolcanic stocks of these coherent lavas in central parts of the main vents. In the Yuntdağ volcanic complex, 6 different volcanic fades are distinguished which are 1. Flow banded lavas, 2. Subvolcanic andesites, 3. Columnar jointed andesite, 4. Flow breccias, 5. Block and ash flow deposits and 6, Grain supported, andesite lava-scoria fades. Geochemically, the coherent fades of the Yuntdağ volcanics are andesite to dacite in composition and calc-alkaline in nature. The chemical composition of various rocks in die succession indicate that the Yuntdağ volcanic assocciation is made up of genetically related units and has evolved in continental margin. The Yuntdağ volcanics are overlain by the rhyolitic Foça volcanic complex. In this sequence, three different subunits are distinguished which are 1. The Foça rhyolites, 2. The Foça volcaniclastics and 3. Foça alkaline volcanics. The Foça rhyolites are made up of massive rhyolite lava flows and domes. The Foça rhyolites are surrounded by the Foça volcaniclastic sequnce in which three different subunits are distinguished which are 1. IVPyroclastic flows, 2. Hyaloclastic breccias, 3. Perthes. Close to the domes, coarse grained hyaloclastites and perlites cover the massive rhyolites and succeded laterally by fine grained, intensity to slightly welded ignimbrites. The lithological and sedimentological features of this unit show that the rhyolite domes intruded phreatically into a shallow lacustrine environment and the accompanying pyroclastic sequence formed as blankets surrounding the domes. Since the shallow lakes filled by the rapid deposition, in upper parts of the hyaloclastites subaerial pyroclastic rocks were formed characterized by channel-fill deposits, in the upper parts of the rhyolitic volcaniclastic sequence, there are alkaline lava flows interdigitating with the volcaniclastics and lacustrine sedimentary rocks. In the Foça volcanic complex 13 different facies are distinguished depending on their conditions of formation. These are 1. Massive rhyolite, 2. Massive perlites, 3. In-situ hyaloclastic breccias, 4. Reassembled hyaloclastic breccias, 5. Laminated mudstone, 6. Fine grained rhyolite pumice-lithic fragment facies, 7. Coarse grained rhyolite pumice- lithic fragment facies, 8. Lithic fragment-rich channel-fill facies, 9. Subaqueous welded ignimbrite facies, 10. Brecciated perlite, 11. Subaqueous ash fallout deposits, 12. Coherent alkaline lavas and 13. Alkaline dykes. Geochemically, the Foça rhyolites are calc-alkaline in nature. They resembles to a volcanic association of a post orogenic tectonic setting. The alkaline lava flows show chemical characteristics of within plate basalts or rift-related volcanics. The Foça volcanic complex laterally and vertically passes into the Neogene Aliağa limestone consisting of white to yellow, gastropoda-bearing limestones and clayey limestones. The stratigraphic relations and geochemical affinities of die Yuntdağ volcanics, the Foça volcanic complex and the Foça alkaline volcanics indicate that they were formed proggressively under a single and genetically interrelated tectonic regime.