An Integrated application of analytic hierarchy process and goal programming to supplier selection
Analitik hiyerarşi süreci ve amaç programlamanın tedarikçi seçimine yönelik entegre bir uygulaması
  1. Tez No: 98307
  2. Yazar: ERHAN SEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEVDET ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Bir işletmede satın alma departmanının görevi üretim için gerekli hammadde, yan mamul, hazır parça, makine, ekipman ve diğer malzemeleri tedarik etmektir. Günümüzde malzeme maliyetlerinin işletme kazançları üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bu sebeple satın alma kararlan oldukça önem arz etmektedir. Bugün giderek zorlaşan rekabet şartlarına uyum sağlayabilmek için malzeme makyetierinin azaltılması zorunludur. Bu da ancak tedarikçi sayışım azaltıp, tedarikçilerle uzun dönemli anlaşmalar yaparak sağlanabilir. Tedarikçi sayışım azaltmak ise potansiyel tedarikçilerin uygun bir değerlendirme ve seçme sürecinden geçirilmesiyle mümkün olabilir. Tedarikçi seçme kararlan genellikle çok amaçlı bir yapı arz eder. Yani bu kararlar birden fazla kritere göre değerlendirilmelidir. Bu tezde bir televizyon üretim işletmesinin tedarikçi seçimi problemiyle ilgili olarak, amaç programlama ve analitik hiyerarşi sürecinin entegre bir uygulaması sunulmaktadır. Problem çok sayıda malzeme ve tedarikçiyi kapsamaktadır. Geliştirilen model her malzeme için en iyi iki tedarikçiyi belirleyerek bunlara açılacak sipariş büyüklüklerini saptar. Sipariş büyüklükleri ünite bazında ve aylık olarak ifade edilir. Bu model ardışık amaç programlama çözüm yöntemini kullanarak LINGO yazılımında çözülmüştür. Modelde iki ana amaç tanımlanır. İlk amaç kompozit bir amaçtır ve işletme tarafından arzu edilen performans hedeflerine atfedilir, ikinci amaç ise maliyet hedefleriyle ilgilidir. Model genel olarak hedeflerden sapmalan minimize etmeye çalışır. Kompozit amaç fonksiyonunda kullanılan ağırlıklar analitik hiyerarşi sürecinden faydalanılarak bulunmuştur. Sonuç olarak geliştirilen model söz konusu malzemeler için toplam tedarikçi sayışım %30 civarında azaltır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main task of the purchasing department of a firm is to provide necessary raw materials, equipment, and all other goods and services used in the firm's production systems. Purchasing decisions are particularly important today because of the tremendous impact of material costs on firm's limited budget. In the face of growing competition, manufacturers need to reduce these costs as much as possible. That could be done by reducing the supplier base and entering into long-term commitments with suppliers. The reduction of supplier base depends on the proper evaluation and selection of potential suppliers. Supplier selection decisions are frequently multi-objective in nature. That is, they are evaluated by more than one criterion. This thesis presents an integrated application of goal programming and analytic hierarchy process in order to solve supplier selection problem of a TV manufacturing company. The problem is multi- item multiple sourcing in nature. The model determines the best two suppliers for each material, and also simultaneously allocates purchase orders among them by minimizing the deviations from performance and cost targets. Order quantities are expressed in units per month. This model was solved on LINGO optimization software by utilizing the sequential goal programming solution method. The mathematical model includes two main objectives in a preemptive structure. The first objective, which is a composite objective comprising sub-goals, relates to the performance targets that are desired by the company, while the second is devoted to take cost targets into account. The weights used in the composite objective were found out by applying the analytic hierarchy process. Consequently, the proposed model can be seen as a mixed application of preemptive and nonpreemptive goal programming, and in particular reduces the supplier base by approximately 30% for this problem.