Marble processing plant design with the aid of computer simulation
Mermer fabrikalarının bilgisayar ile dizaynı
  1. Tez No: 98310
  2. Yazar: AHMET HAMDİ DELİORMANLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERCÜMENT YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, yeni kurulacak olan mermer işleme tesislerinin, üretim planlamasına bağlı olarak uygun makina-ekipman seçirnini, iş gücü tespitini ve maliyet analiyini yapmak için geliştirilmiş bir bilgisayar programı incelenmektedir. Orjinal adı Marble Processing Plant Design (MPPD) olan bu program, kurulacak olan mermer fabrikalarında verimin en iyi şekilde sağlanması ve buna bağlı olarak yatırım maliyetlerinin en aza indirilmesi amacını taşımaktadır. Program gerekli bilgileri ve verileri kullanıcıdan aldıktan sonra yüklenen bilgiler doğrultusunda sonuca gidip alternatifleri ile kullanıcıya sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this PhD. thesis study, a computer programme, which is developed in order to achieve the selection of machinery-equipment based on production planning, to determine the work force and financial analysis within the marble processing plants that are bound to be newly set up, are investigated. This program, whose original name is Marble Processing Plant Design (MPPD), aims to render the most productive marble outcome in the marble processing plants and to minimize the investment costs. The programme, having fed the required knowledge and data from the user, reaches a conclusion and consequently presents it to the user along with its alternatives.