Zeybeklerin 'SQL' sorgulama analizi
The analysis of Zeybek's using 'SQL'
- Tez No: 190380
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAT CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, Türk Halk Müziği'nden 60 Anadolu Zeybeği ve KıbrısZeybeklerinden Sarhoş Zeybeği, perdelerin kullanım sıklık ve süre değerleri, sesalanı, ezgisel hareketler, aralıkların kullanımı ve ritim analizleri olmak üzere beşbasamakta incelenmiştir. Bu çalışmada Türk Halk Müziğinde SQL sorgulama dilinedayalı bir analiz modeli ilk defa kullanılmıştır. Müzikal analizde ilk defa Prof. Dr.Cihat Can tarafından önerilen SQL sorgulama dili, işlemlerde hız ve güvenilirlikbakımından büyük avantajlar sağlamış ve manuel olarak yapılan analizlere göreişlem zamanı bakımından arada dramatik farklar olduğu görülmüştür. Buaraştırmadan elde edilen sonuçlarla SQL sorgulama dili kullanılarak müzikselanalizlerin yapılmasının mümkün olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, 60 Anatolian Zeybek?s and the ?sarhoş zeybek? amongst CypriotZeybek?s have been studied according to the duration and frequency of use of frets,sound field, melodical behaviour, the use of intervals and rythmic analysis, as 5majo0r topics. An analysis model based on SQL has been used for the first time inthe field of Turkish Folk Music. The SQL , proposed by Prof. Dr. Cihat Can for thefirst time in musical analysis, provided processing speed and reliability withcomputer operations and we concluded that there is a dramatic difference comparedwith manual analysis in terms of time of operations. The results achieved from thisresearch brought up the fact that musical analysis can be made, using SQL.