The construction and representation of imaginary space: The case of Miyazaki's fantasy realm
Miyazaki'nin fantastik anime evreninde hayali mekanların oluşumu ve temsili
  1. Tez No: 983129
  2. Yazar: DİLŞAD NUR ALTINIŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GIORGIO GASCO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Kurgusal mimari, kendine özgü ortamında kendi gerçekliğini yaratır ve somut bir mimari mekan üretmediği varsayılan bir ortamda var olan bir mekanın görselleştirilmesini ifade eder. Bu hayali mekanların temsilleri çoğunlukla sanal gerçeklikle ilişkili ortamlara odaklanmıştır. Bu bağlamda, çalışma, iki boyutlu düz yüzeyde yaratılan medyumun sanal ortamların temel mekanı olduğunu öne sürmektedir; çünkü hayali mekanın temsili, genellikle mekanı unsurları aracılığıyla inşa etmek veya okumak için bilgi sağlayan tasvirler üzerindeki mimari temsiller aracılığıyla ele alınmıştır. Bu sebeple çalışma, saygın yazar ve yönetmen Hayao Miyazaki örneğinde incelediği üzere anime türünde yaratılan hayali tasvir mekanlara odaklanan tematik bir görsel içerik analizi önermektedir. Mimari temsiller aracılığıyla tartışılan sınır aşımı, yabancılaştırma, fantazmagori, saydamlık kavramları üzerine bir çerçeve oluşturmayı hedefleyen çalışma, iki boyutlu ortamlarda yaratılan hayali mekanların mimari temsil yaklaşımlarıyla okunma olasılığını araştırmaktadır. Bu bağlamda, mimari temsiller üzerine yapılan tartışmalardan seçilen metaforların olası bağlantıları ve ilişkileri araştırılarak, anime türü medyasına odaklanılarak, fantezi ortamlarındaki mimari mekanların çizilmiş temsillerine bakılarak bu kavramların nasıl keşfedilebileceği sorusuna cevap aranmıştır. Bu bağlamda, iki boyutlu çizimlerin düz yüzeylerde oluşturduğu mimari mekan incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Fictional architecture creates its own reality in its unique medium, and it refers to a visualization of space that exists in a medium that does not supposedly produce concrete architectural space. Representations of those imaginary spaces have mostly focused on environments related to virtual reality. In this manner, the study suggests that two dimensional flat surfaces are the basis medium of virtual environments because the representation of imaginary space has been discussed through architectural representations on drawings, which usually provides the information to build and read the space through its elements. The study suggests a thematic visual content analysis focusing on imaginary spaces created in the medium genre of anime, with the case of respected author and director Hayao Miyazaki. Creating a framework for approaches to architectural representations, the study investigates the possibility of reading the imaginary spaces through concepts of metalepsis, defamiliarization, phantasmagoria, and transparency. Thus, it is aimed to explore possible interconnections and juxtaposes of metaphors selected from discussions of architectural representations in order to answer the question of how it is possible to explore those notions by looking at the drawn representations of architectural spaces in fantasy environments focusion on the medium genre of anime with the purpose of investigating the architectural space created in flat surfaces medium of two dimensional drawings