Yağmur altında yürüyen anneler: Otizmli çocukların annelerinde bağlanma temsilleri ve stresle başa çıkma stratejilerinin projektif yolla incelenmesi
Mothers walking in the rain: A projective study on attachment representations and coping strategies in mothers of children with autism
- Tez No: 983135
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, otizm tanısı almış çocukların annelerinin bağlanma temsilleri ve stresle başa çıkma stratejilerini projektif testler yoluyla incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nitel yöntem kullanılmış, veri toplama aracı olarak“Yağmur Altında Yürüyen İnsan Çizimi”ve“Kuş Yuvası Çizimi”testleri uygulanmıştır. Çalışma grubunu, 50 otizmli çocuğun annesi ve 50 tipik gelişim gösteren çocuğun annesi olmak üzere toplam 100 kadın oluşturmaktadır. Elde edilen çizimler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Otizmli çocukların anneleri çizimlerinde daha fazla korunma unsuru, üzgün yüz ifadesi, yoğun yağmur gibi olumsuz temalara yer verirken; tipik gelişim gösteren çocukların anneleri daha neşeli ve ilişkisel figürler kullanmıştır. Kuş Yuvası çizimlerinde ise otizmli çocukların, ebeveyn-yavru yakınlığı, aile figürü ve renk canlılığı gibi unsurları daha sınırlı kullandıkları görülmüştür. Araştırma bulguları, otizmli çocuklara sahip annelerde kaygılı bağlanma, yüksek stres düzeyi ve içe dönüklüğün daha belirgin olduğunu ortaya koymuştur. Projektif testlerin bu içsel temsilleri anlamlandırmak için etkili araçlar olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the attachment representations and coping strategies of mothers of children diagnosed with autism through projective drawing tests. A qualitative method was employed, using the“Person Walking in the Rain Drawing”and“Bird's Nest Drawing”tests as data collection tools. The study group consisted of 100 women in total: 50 mothers of children with autism and 50 mothers of typically developing children. The drawings were analyzed using content analysis. The results revealed that mothers of children with autism included more protective elements, sad facial expressions, and heavy rain themes in their drawings, while the mothers of typically developing children used more joyful and relational elements. In the Bird's Nest drawings, autistic children depicted less parental closeness, family figures, and color vividness compared to the control group. The findings suggest that mothers of children with autism tend to have more anxious attachment patterns, higher stress levels, and greater emotional withdrawal. Projective drawing tests are shown to be effective tools for understanding these internal representations.