Eymir gölünün bakteriyolojik analizi
- Tez No: 2589
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNAL KOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Çalışmamız, illerler Bankası Pis Su Laboratuvarında, Eymir Gölünün 11 ayrı istasyonunun kıyı ve açık kısım larından aldığımız numunelerdeki coliform bakterilerin analizi yapılarak gerçekleştirilmiştir. Temmuz, Ağus toz, Eylül ve Ekim aylarında ikişer kez gidilerek alınan numuneler Çok Tüp Metodu (KMS) ile incelenmiştir. Eymir Gölünün total ve fecal coliform bakteriler yö nünden kirliliğinin Temmuz ve Ağustos aylarında fazla ol duğu, Eylül ve Ekim aylarında ise, az olduğu bulunmuştur, özellikle total coliformların kirlilikte büyük etken ol duğu, fecal ise daha az görüldüğü de saptanmıştır. Kirlilik etkenlerinin başında, gölün bir piknik ala nı olması nedeniyle, insanlar gelmektedir. Ayrıca hayvan ve bitki artıklarının da kirlenmeye neden olduğu görül müştür. Genelde bunların yanı sıra yağmur, dolu, buz, kar, gibi doğal etkenlerin de su kaynaklarının kirliliğini arttırdığı iyi bilinmektedir. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the coliform bacterial analyses of water samples from Eymir Lake has been performed in the Polluted Water Laboratory of Bank of Iller. The samples were collected from eleven different static:^ round the lake along the shore and at a certain distance from the coast. The samples which were picked up two times per month, July, August, September and October were examined by Most Probable Number (MPN) Method. It has been found that the pollution in Eymir Lake with respect to total and fecal bacteria is high in July and August, whereas it is low in September and October. It has also been found that especially the total coliforms had the main effect on pollution, while the fecal coliforms were rarely observed. Since the Eymir Lake has been a picnic area, the pe ople are the main factor of pollution. It has also been observed that animal and vegetation wastes are the other sources of contamination. It is well known that, besides these, also the natural factors such as raini snow, ice and hail increase pollution of water resources. Ill