Heuristic operations scheduling in a flexible job shop environment using priority dispatching rules
Esnek atölye tipi imalat ortamında öncelik dağıtım kurallarının kullanılması ile sezgisel operasyon çizelgeleme
  1. Tez No: 98314
  2. Yazar: MURAT BORAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. G. MİRAÇ BAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Bu tez, atölye tipi üretim yapısına sahip bir gerçek hayat sisteminde her iş merkezinde işlem görecek olan işlerin sırasını belirlemeyi içeren operasyon çizelgeleme problemini ele almaktadır. Üretim tesisi, bir operasyonun bir dizi benzer makine arasından herhangi biri tarafından yapılmasına izin vermektedir. Her operasyon, atölye içerisinde her biri farklı rotaya sahip bir işe aittir. Üretim sistemi, geçmiş çalışmalarda pek az ele alınan esnek atölye tipi üretim olarak tammlanmaktadır. Son işin tamamlanma zamanının en küçüklenmesi, klasik çizelgeleme araştırmalarında yaygın olarak kullanılan amaç fonksiyonu olsa da, bu tezde, amaç fonksiyonu, ağırlıklandınlmış iş gecikmelerinin en küçüklenmesi olarak belirlenmiştir. Ağırlıklandınlmış iş gecikmelerinin amaç fonksiyonu olarak kullanılması ile, farklı ağırlıklara veya öneme sahip işlerin müşterinin istediği teslim tarihine yetiştirilmek zorunda olduğu pazar ortamının temsil edilmesi hedeflenmiştir. Ağırlıklandınlmış iş gecikmeleri ile ele alınan esnek atölye tipi üretim çizelgeleme probleminin karmaşıklığı sezgisel yöntemlerin geliştirilmesini gerekli kılmıştır. Bu çalışmada, çizelgelerin oluşturulması için sezgisel yöntemler arasında yer alan Öncelik Dağıtım Kurallan tercih edilmiştir. Klasik dağıtım kurallannm yanı sıra bir veya birden fazla kuralın birleşimleri ve karmaşık yapılı bir kural olan Darboğaz Dinamikleri de içerilmiştir., 6 haftalık planlama dönemine yönelik en uygun kuralın seçimi için belirli benzetim kullanılmıştır. Hazırlık süreleri, vardiya şekilleri ve kaynaklann başlangıç uygunluklan gibi daha gerçekçi kısıt koşullan ele alınmıştır. Vardiya şekilleri, çizelgeleme araştırmacılarının tamamen ihmal ettiği kapasite planlama çalışmaları sonucunda elde edilmiştir. Bu planlama dönemine yönelik çizelgeleme problemi için farklı parti hacmi büyüklüklerinin kullanım etkisi de değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis examines an operation scheduling problem in a real-life job shop environment that involves determining the sequence of jobs to be processed at each work center. The production facility allows an operation to be performed by one machine out of a set of identical machines. Each operation belongs to a job, each of which has different routing through the shop. The production system is characterized by flexible job shop that was rarely considered by the past studies. In this thesis, objective is to minimize the weighted tardiness, although to minimize makespan was a widely used objective in the classical scheduling studies. By using weighted tardiness it is aimed to represent a market situation where the company has to meet the customer due date requirements of the jobs having different importance or weights. The complexity of flexible job shop scheduling problem with weighted tardiness implied the development of heuristics. In this study, Priority Dispatching Rules classified as heuristic methods were preferred to generate schedules. Together with conventional dispatching rules, combinations of one or more rules and a sophisticated global rule, Bottleneck Dynamics, were included. Deterministic simulation was used for a 6-week planning horizon to select the most suitable rule. More realistic constraints such as setup times, shift patterns and initial resource availabilities were taken into account. Shift patterns were developed as a result of the capacity planning that was completely ignored by the former researchers. Effects of the different batch sizes on this problem instance were also evaluated.