İzmir ili agrega üretim ve tüketim projeksiyonu ve taş ocaklarının çevresel etkileri
Projection of aggregate production and consumption in İzmir and environmental effects of stone quarries
- Tez No: 98315
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜRCAN KONAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Ülkemizde son yirmi yıl içinde köyden kente hızlı bir nüfus akımının meydana gelmiş olması, bu nüfus hareketinin tabii sonucu olarak inşaat sektöründeki büyüme ve gelişme, yol yapımının hızlanması ve benzer nedenlerle agregaya büyük talepler olmuştur. Bu taleplerin, doğa bilincinin gelişmesi, taizmin son yıllarda büyük atak yapması ve benzeri nedenlerle nehirler, deniz kıyılan ve bizzat denizlerden teminim imkansız hale getirmiş bulunmaktadır. Çevresel bilincin önem kazandığı ülkemizde taşocaklanmn şehirleşmeye bağlı olarak kent sınırlarının içinde kalması, bazı çevresel problemleri de beraberinde getirmiştir. Bu problemlerin önüne geçmek ve haksız şikayetleri önlemek amacıyla yönetmelikler ve tüzükler ön plana çıkmaktadır. Ne yazık ki, yasalarımızda ormanlık alanların daraltılmaması ve ekilebilir arazilerin korunması yönünde bir çok hükümler bulunmasına rağmen madenlerin üretimi söz konusu olunca, yasalar işlemez hale gelmektedir. Bir metropolün kireçtaşı ( agrega ) tüketim alanları; inşaat sektörü, asfalt yollar, metro inşaatı, liman inşaatı, baraj ve köprü inşaatları gibi sektörlerdir. îzmir ilinin agrega ihtiyacının yaklaşık % 85'inin sağlandığı Belkahve ve Işıkkent civarında yoğun olarak faaliyet gösteren taşocaklan, ruhsat sahaları içerisindeki kalker kaynaklarından patlatma yoluyla hammadde üretimi yapmaktadırlar. Taşocaklannda yapılan bu üretim yoluyla elde edilen hammadde, konkasörlerle kırılarak kırmataş adı verilen mıcır ve diğer malzemeler elde edilmektedir. Kalker, dolomit ve mermer ( mineral olarak ) gibi inşaat sektörünün agrega ihtiyacına cevap verecek cinsten taşlar ülkemizde bol miktarda bulunmaktadır. Son yıllarda özellikle büyük şehirlerde bu tür kaynaklardan önemli oranlarda yararlanılmaktadır. Ancak çağdaş bir devlete yakışır hukuki bir düzenlemeye sahip III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the last two decades, there has a been a big demand for aggregate due to the huge immigration from rural areas to the urban and consequently a dense population, and development in construction sector. It has been impossible for us to obtain these sources from rivers and seas because of environmental reactions and the breakthrough of tourism sector. Due to the rapid urbanization in our country, the quarries have stood within the city limits and this caused some environmental problems. In order to overcome and prevent these problems, everal legislative precautions are taken. Unfortunately, although there are strict rules over the forest and farming areas in the law, when it comes to mining, the rules become invalid. Turkey has a great potential of limestone, dolomite and marble deposits, which can readily meet the need of aggregate in the building sector. In the last few years, especially in big metropols, these sources are benefited at a great extent. However, as we lack cntemporary legitimate regulations, the entrepreneurs operating these sources often fall in conflict and debates. In this study, the location of the present quarries, their production capacities and environmental impacts in İzmir are discussed. II