Acil serviste hiperkalemi tespit edilen hastaların EKG değişikliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of ECG changes in patients diagnosed with hyperkalemia at emergency clinic
  1. Tez No: 474600
  2. Yazar: MEMİK SEDAT YAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yağlı MS. Acil serviste hiperkalemi tespit edilen hastaların EKG değişikliklerinin değerlendirilmesi. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği. Uzmanlık Tezi. Ankara 2017. Acil Kliniğimizde hiperkalemi tespit edilen hastaların EKG değişikliği oranlarını saptamayı ve EKG değişiklikleri ile farklı potasyum seviyeleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamıza 01/03/2016-01/03/2017 tarihleri arasında hastanemiz acil servisine olan 18 yaş üzeri ve potasyum seviyesi 5 mEq/L üzeri olan herhangi bir patoloji ile başvuran hastalar ile retrospektif olarak yapıldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların potasyum seviyesi, yaş, cinsiyet, başvuru tanısı, başvuru saati, EKG değişikliği, hemogram değerleri, biyokimya değerleri, kan gazı, vital parametreler, konsültasyon durumu, komorobid hastalık durumu, kronik ilaç kullanımı, tedavi şekilleri EKG bulguları, entübasyon ve mortalite durumları değerlendirildi. Verilerin EKG ve potasyum seviyeleri ile olan ilişkileri incelendi. Veriler SPSS Windows 18 versiyonunda analiz edildi. Değişkenlerin dağılımı Kolmogorov Simirnov testi ile kontrol edildi. Sayısal non-parametrik verilerin Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testi, niteliksel verilerin analizinde Pearson ki-kare testi ve Fisher's ki-kare testi kullanıldı. EKG bulgularının sensitivite ve spesifitesinin tayininde ROC eğrisi kullanıldı. p0,05). Potasyum seviyesi ile BUN, kreatinin, kalsiyum, pH, HCO3, HGB değerleri, konsülte edilen birimler arasında anlamlı ilişki saptandı (p0,05). EKG değişikliğinin; WBC, kalsiyum, pCO2, EKG değişikliği olan hastaların konsültasyon, ve mortalite oranını ile arasında anlamlı ilişki saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Yağlı MS. Evaluation of ECG changes in patients diagnosed with hyperkalemia at emergency clinic. Health Sciences University Dışkapı Yıldırım Beyazıt Education And Research Hospital Emergency Medicine Clinic. Specialist Thesis. Ankara 2017. We aimed to determine the rates of ECG changes in patients with hyperkalemia in our emergency department and to evaluate the relationship between ECG changes and different levels of potassium. Our study was retrospectively conducted between 01/03 / 2016-01 / 03/2017 with patients admitted to our emergency department with a minimum age of 18 years and patients with any pathology with a potassium level of 5 mEq / L and more. Patients' included in the study; blood gas, vital parameters, consultation status, comorbid disease status, chronic drug use, treatment modalities, ECG findings, intubation and mortality status, age, sex, potassium level, application time, reference time, ECG changes, hemogram values, biochemical values were eveluated. The association of the data with ECG and potassium levels was studied. The data was analyzed in SPSS Windows version 18. The distribution of the variables was checked by the Kolmogorov Simirnov test. Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were used for numerical non-parametric data, and Pearson Chi-square test and Fisher's chi-square test were used for analysis of qualitative data. The ROC curve was used to determine the sensitivity and specificity of ECG findings. A value of p 0.05). There was a significant correlation between potassium level and BUN, creatinine, calcium, pH, HCO3, HGB values, and consultation departments (p 0.05). ECG changes; There was a significant correlation between WBC, calcium, pCO2, and consultation and mortality rate of patients with ECG changes (p 0,05).