Minimizing assembly errors during mass production process in automotive industry by using visual processing methods
Görsel işleme yöntemleri kullanarak otomotiv endüstrisi seri üretim hatlarındaki montaj hatalarını minimize etmek
  1. Tez No: 983152
  2. Yazar: MEHMET YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Otomotiv endüstrisindeki seri üretim hatlarında prototip araçla birebir aynı aracın üretilmesi manuel olarak takip edildiğinde çok sayıda montaj hatası meydana gelmektedir. Bu durum üretim gecikmelerine, maliyet artışlarına ve potansiyel güvenlik endişelerine yol açmaktadır. Mevcut kalite kontrol yöntemleri bu hataları tespit edip önlemek için yeterli değildir. Seri üretim hatlarında iyileştirmeler yapmak, üretim kalitesini artırmak, operasyonel verimliliği sağlamak ve montaj sırasında hataları en aza indirmek açısından kritik öneme sahiptir. Son zamanlarda görsel işleme teknolojisindeki ilerlemeler seri üretim hatlarındaki potansiyel hataları tespit etmek ve minimize etmek için etkili yöntemler sunmaktadır. Bu çalışmanın ana amacı, gelişen görsel işleme teknolojilerini analiz ederek, otomotiv sektöründeki mevcut kalite kontrol sistemlerine alternatif olabilecek yöntemleri belirlemektir. Kullanılacak görsel işleme yöntemleriyle, seri üretim hatlarındaki araçlardan alınan görsellerin prototip araçlarla karşılaştırılmasıyla potansiyel montaj hataların tespit edilmesi, farkların belirlenmesi ve seri üretimin prototip araçla uyumlu bir şekilde ilerlemesi hedeflenmektedir. Ayrıca, montaj süreci boyunca kalite kontrol aşamasında insan bağımlılığını azaltarak insan kaynaklı hataları azaltmayı hedeflemektedir. Çalışma, askeri konteyner taşıyıcı araç olan Derman Drops 8x8'in Merkezi Lastik Şişirme Sistemi (CTIS) referans alınarak gerçekleştirilecektir. Teker valfi, Elektrik Kontrol Ünitesi (ECU), Pnömatik Kontrol Ünitesi (PCU) ve Kullanıcı Arayüzü bu sistemin temel bileşenleridir. CTIS, çeşitli zemin koşullarına uygun lastik basınçlarını otomatik olarak ayarlayan, araç üzerindeki en karmaşık alt sistemlerden biridir. Bu çalışmanın başarıyla tamamlanmasının ardından, diğer alt sistemlere de uygulanabilirliği değerlendirilerek genişletilecektir. Sonuç olarak, bu çalışma montaj hattında görsel işleme yöntemlerinin uygulanmasıyla prototip ve seri üretim araçları arasındaki olası uyumsuzlukların tespit edilmesinde kullanılabilecek yeni teknolojileri belirlemeyi hedeflemektedir. Otomotiv endüstrisi bağlamında, bu araştırmanın potansiyel etkisi büyüktür. Montaj hatalarının minimize edilmesi, yalnızca tüketicilere yüksek kaliteli araçların teslim edilmesini sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda sektörü küresel ölçekte rekabetçi hale getirecektir.
Özet (Çeviri)
In the automotive industry, when assembly tracking is done manually, a large number of assembly errors occur in mass production lines. This leads to production delays, cost increases and potential safety concerns. That is why, current quality control methods might not be sufficient to detect and prevent these faults efficiently. Improvements on the serial production line are crucial to increase production quality, operational efficiency and minimize faults during assembly. Recently, the rapid advancement of visual processing technology offers an effective method to detect and minimize potential errors in mass production lines. The main purpose of this study is to analyze the emerging visual processing technologies and to specify alternative methods to the existing quality control systems in the automotive industry. The most appropriate visual processing methods will be identified to detect differences and ensure that mass production proceeds in line with the prototype vehicle. Additionally, it aims to reduce human related deficiencies by decreasing human dependency throughout the assembly period. The study will be performed on the Central Tire Inflation System (CTIS) of Derman Drops 8x8, a military container carrier vehicle. CTIS consist of air regulator, wheel valves, electrical control units (ECU), pneumatic control units (PCU) and HMI (Human Machine Interface) and it is one of the most complex subsystems of the vehicles. The success of this study will lead to its applicability to other subsystems. In conclusion, this study focuses on implementing visual processing methods in the automotive assembly line to identify possible assembly faults between prototype and serial production vehicles. In the context of the automotive industry, the potential impact of this research is substantial. Minimizing assembly errors not only ensures the delivery of high quality vehicles to consumers but also contributes to the sector's competitiveness on a global scale.