Maligniteye sekonder hidronefroz gelişen hastalarda perkütan nefrostomi takılması sonrası alınan kültür örnekleriyle etkenlerin tespit edilmesi ve takiplerinin optimal süresinin belirlenerek klinik seyrin ortaya konması
Identification of pathogens from culture samples after percutaneous nephrostomy in patients with malignancy-related hydronephrosis and determination of the optimal follow-up duration based on clinical course
  1. Tez No: 983153
  2. Yazar: MAHMUT SELMAN MERT
  3. Danışmanlar: DR. OSMAN MURAT İPEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Arka Plan: Malign üreteral obstrüksiyon, ileri evre kanserlerde sık görülen bir komplikasyon olup genellikle hidronefroz ve buna bağlı olarak gelişen böbrek fonksiyon bozukluklarıyla sonuçlanır. Bu gibi durumlarda idrar drenajı sağlamak amacıyla standart bir palyatif girişim olan perkütan nefrostomi (PCN) uygulanır; ancak bu işlem katetere bağlı enfeksiyonlar ve hasta yaşam kalitesinde azalma gibi önemli riskler taşımaktadır. Amaç: Bu çalışma, maligniteye bağlı hidronefroz nedeniyle PCN uygulanan hastalarda enfeksiyonla ilişkili sonuçları değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca kateter değişim zamanı için en uygun aralığı belirlemeyi ve el hijyeni ile kateter bakımı eğitiminin enfeksiyon komplikasyonlarını azaltmadaki etkinliğini araştırmayı hedeflemektedir. Yöntem: Bu prospektif çalışmada, Ekim 2023 ile Ekim 2024 tarihleri arasında Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi'nde maligniteye sekonder gelişmiş evre ≥2 hidronefroz tanısı alan 115 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. PCN yerleştirilmesini takiben belirli zaman aralıklarında spot idrar, renal pelvis, cilt ve kateter ucu kültürleri alınmıştır. Hastaların demografik özellikleri, kanser türü, tedavi geçmişi (cerrahi, kemoterapi, radyoterapi) ve nefrostomiye bağlı komplikasyonlar kaydedilmiştir. Bir grup hastaya el hijyeni ve kateter bakımı konusunda yapılandırılmış eğitim verilmiştir. Bulgular; kültür pozitifliği, piyelonefrit insidansı, kateter dislokasyonu ve akut böbrek hasarı açısından analiz edilmiştir. Bulgular: İlk analizlerde, kültür pozitifliği ile enfeksiyon gelişimi arasında özellikle uzun süre kateter kullanılan hastalarda belirgin bir ilişki olduğu görülmüştür. Hijyen eğitimi verilen hastalarda enfeksiyon oranlarında anlamlı bir azalma saptanmıştır. Bilateral PCN uygulanan olgularda, sağ taraftaki kateterlerin piyelonefrit ile daha yüksek oranda ilişkili olduğu ve mikrobiyal kolonizasyonun asimetrik seyrettiği tespit edilmiştir. Enfeksiyon riskini en aza indirmek için ideal kateter değişim süresi 45 ile 70 gün aralığında bulunmuştur. v൴൴൴ Sonuç: PCN, malign hidronefrozun yönetiminde vazgeçilmez bir yöntem olmakla birlikte, komplikasyonların önlenmesi için dikkatli takip gerektirir. Yapılandırılmış hasta eğitimi ve zamanında kateter değişimi enfeksiyon oranlarını önemli ölçüde azaltmaktadır. Bu bulgular, kanser hastalarında PCN yönetiminde standart bakım protokollerine duyulan ihtiyacı desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Background: Malignant ureteral obstruction is a common complication in advanced-stage cancers, frequently resulting in hydronephrosis and subsequent renal dysfunction. Percutaneous nephrostomy (PCN) is a standard palliative intervention for urinary decompression in such cases; however, it carries significant risks including catheter-related infections and reduced patient quality of life. Objectives: This study aims to evaluate infection-related outcomes in patients who underwent PCN due to hydronephrosis secondary to malignancy. It also seeks to determine the optimal timing for catheter replacement and assess the effectiveness of hand hygiene and catheter care education in reducing infectious complications. Methods: In this prospective study, 115 patients with grade ≥2 hydronephrosis secondary to malignancy were enrolled at Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital between October 2023 and October 2024. Urine (spot and renal pelvis), skin, and catheter tip cultures were obtained at multiple time points following PCN placement. Patient demographics, cancer type, treatment history (surgery, chemotherapy, radiotherapy), and nephrostomy-related complications were documented. A subset of patients received structured education on hand hygiene and catheter care. Outcomes were analyzed in terms of culture positivity, incidence of pyelonephritis, catheter dislocation, and acute kidney injury. Results: Initial analysis indicated a notable correlation between culture positivity and infection development, particularly in patients with prolonged catheter retention. Educational intervention on hygiene significantly reduced infection rates. Bilateral PCN cases showed asymmetrical microbial colonization, with right-sided catheters demonstrating a higher association with pyelonephritis. Optimal catheter exchange appeared to fall between 33 and 70 days post-insertion to minimize infectious risks. Conclusion: PCN is an essential management tool in malignant hydronephrosis but requires vigilant monitoring to prevent complications. Structured patient education and timely catheter replacement significantly reduce infection rates. These findings support the need for standardized care protocols in managing PCN among cancer patients