Türkiye'de sosyal medya kullanımından kaynaklanan dijital karbon ayak izinin hesaplanması ve çevresel etkilerinin değerlendirilmesi
Calculation of digital carbon footprint and assessment of environmental impacts arising from social media use in Turkiye
- Tez No: 983168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA AYKAÇ ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Son yirmi yılda dijitalleşmenin hız kazanmasıyla birlikte sosyal medya platformları, bireylerin günlük yaşamlarının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Sosyal medya, yalnızca bireyler arası iletişimi değil; aynı zamanda haber alma, pazarlama, kamuoyu oluşturma, e-ticaret ve dijital eğlence süreçlerini de içermektedir. Dijital hizmetlerin giderek artan veri gereksinimi, bilgi ve iletişim teknolojileri alanında enerji tüketiminin hızla yükselmesine yol açmıştır. Özellikle yüksek çözünürlüklü (HD/4K) video izleme, canlı yayınlar ve görsel içerik temelli sosyal medya platformları kullanıcı başına düşen enerji tüketimini ciddi biçimde artırmaktadır. Türkiye özelinde bakıldığında, sosyal medya kullanım oranları dünya ortalamasının üzerinde seyretmektedir. 2024 yılı itibarıyla ülke nüfusunun yaklaşık %80'i sosyal medya platformlarını aktif olarak kullanmakta; kişi başı haftalık sosyal medya kullanım süresi 21 saatin üzerine çıkmaktadır. Ancak bu yüksek dijital kullanım oranına rağmen, sosyal medya kullanımının çevresel etkilerine yönelik akademik çalışmalar son derece sınırlıdır. Bu bağlamda, bu çalışma Türkiye'de yaygın olarak kullanılan Instagram, YouTube, Facebook, TikTok, WhatsApp, Twitter, Telegram, Snapchat, Messenger ve LinkedIn gibi çok çeşitli platformlarda video izleme, hikâye görüntüleme, mesajlaşma, sesli/görüntülü arama ve belge paylaşımı gibi farklı etkinlik türleri için ayrıntılı karbon emisyon hesaplamaları sunmaktadır. Hesaplamalar doğrultusunda her bir platformun neden olduğu dijital karbon salımı belirlenmiş ve toplam dijital karbon ayak izi tahmin edilmiştir. Çalışmanın diğer bir yönü ise, Türkiye'de farklı özelliklere sahip 10 şehirde kullanıcı sayısı, kullanım alışkanlıkları ve ağ altyapısının niteliği (Wi-Fi, 4G, 5G kullanımı) dikkate alınarak yıllık emisyon miktarları hesaplanmıştır. Sonuçlar, Türkiye'de sosyal medya kullanımının dijital karbon ayak izinin özellikle video merkezli aktiviteler nedeniyle ciddi seviyelere ulaştığını ve ağ teknolojisinin emisyonların belirleyici unsuru olduğunu ortaya koymuştur. 5G ve Wi-Fi altyapısına geçiş ile yüksek çözünürlüklü video tüketiminin azaltılmasına yönelik davranışsal değişikliklerin emisyonlarda %95'e varan azalma sağlayabileceği görülmüştür. Elde edilen bulgular, sosyal medya kullanım alışkanlıklarının dijital karbon salınımına önemli düzeyde katkı sağladığını ve farkındalık düzeyinin artırılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Over the past two decades, the acceleration of digitalization has made social media platforms an integral part of individuals' daily lives. Social media now encompasses not only interpersonal communication but also news consumption, marketing, public opinion formation, e-commerce, and digital entertainment processes. The growing data demand of digital services has led to a rapid increase in energy consumption in the field of information and communication technologies. High-resolution (HD/4K) video streaming, live broadcasts, and visually intensive social media platforms, in particular, significantly increase energy consumption per user. In the context of Türkiye, social media usage rates exceed the global average. As of 2024, approximately 80% of the population actively uses social media platforms, and the average weekly usage time exceeds 21 hours per person. Despite this high level of digital engagement, academic studies examining the environmental impacts of social media use remain extremely limited. In this regard, the present study provides detailed carbon emission calculations across a wide range of commonly used platforms in Türkiye—including Instagram, YouTube, Facebook, TikTok, WhatsApp, Twitter, Telegram, Snapchat, Messenger, and LinkedIn—for various activity types such as video watching, story viewing, messaging, voice/video calling, and document sharing. Based on these calculations, the digital carbon emissions associated with each platform were quantified, and the total digital carbon footprint was estimated. Another dimension of the study involves calculating annual emission levels for ten cities in Türkiye with different characteristics, taking into account user numbers, usage patterns, and network infrastructure (Wi-Fi, 4G, 5G). The findings reveal that Türkiye's digital carbon footprint from social media use has reached substantial levels, primarily driven by video-centered activities, and that network technology is a critical determinant of emissions. Transitioning to 5G and Wi-Fi infrastructure, combined with behavioral changes such as reducing high-resolution video consumption, can reduce emissions by up to 95%. Overall, the results demonstrate that social media usage habits significantly contribute to digital carbon emissions and underscore the need to raise public awareness in this field.