Çocuk gözünden Bolu kentinin grafiksel okuması
Graphical reading of Bolu city from children's eyes
  1. Tez No: 983172
  2. Yazar: PELİN DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIYMET PINAR KIRKIK AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, ilkokul ve ortaokul öğrencileriyle algısal gelişime dayalı olarak çocukların gözünden Bolu kentini grafiksel açıdan çizimlerinin değerlendirmesine dayalıdır. Araştırma Bolu 50. Yıl İzzet Baysal İlkokulu ve 50. Yıl İzzet Baysal Ortaokulu'nda okuyan 1-3. ve 5-7. Sınıf öğrencilerinden toplam 24 kişi ile yapılmıştır. Her sınıftan 3 kız ve 3 erkek öğrencinin resimleri Fotoses (Photovoice) yöntemi üzerinden analiz edilerek Bolu kentinin çocuk dostu bir kent olup olmadığına ilişkin nitel bir araştırma yapılmıştır. Yapılan farklı gözlem ve araştırmalarda çocukların kentsel algılarını en iyi resmederek açıkladıkları görülmüştür. Bu yüzden çocukların gelişim evrelerindeki dönemsel değişimlere bakılmaktadır. Çocukların şematik dönem, görünürde doğalcılık dönemi ve gerçekçilik dönemi olmak üzere algısal değişimlerinin takip edilebildiği üç evre vardır. Çalışmada da bu üç evreden yola çıkarak çocukların kent algılarının resmedilmesi üzerinden Bolu ili'nin çocuk dostu olup olmadığı, çocuk algısının değişimi ve kent yapısı ele alınmaya çalışılmaktadır. Bilindiği üzere farklı yaş dönemlerinde çocukların beklentileri de değişiklik göstermektedir. Çalışmada çocukların resim yapmalarındaki gelişim dönemleri doğrultusunda temsil çizimler üzerinden kent ve çevre algıları ölçülmek hedeflenmiştir. Araştırmanın bulguları, çocukların resimlerinin çocuk dostu kent çalışan farklı uzmanların çalışmaları ve UNICEF ilkelerinin değerlendirilmesi sonucunda ortaya çıkan kriterler doğrultusunda incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda, çocukların resimleri üzerinden grafiksel okumalar yapılmış ve temsil resimler üzerinden çocuk dostu kent algıları önceden tanımlı ölçütlere göre kodlanmış ve üç dereceli kategorideki (var/yok/belirsiz) durumsal yaklaşım metodolojisi kullanılarak değerlendirilmiştir. Genel anlamda bakıldığında tüm katılımcı çocukların belirttiği resimsel anlatımlardan kentin orta derecede çocuk dostu kent kriterlerini karşıladığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is based on the evaluation of primary and secondary school students' graphic drawings of the city of Bolu, based on perceptual development. The study was conducted with 24 students from grades 1-3 and 5-7 at Bolu 50th Year İzzet Baysal Primary School and 50th Year İzzet Baysal Secondary School. Drawings from three girls and three boys from each grade were analyzed using the Photovoice method to determine whether Bolu is a child-friendly city. Various observations and studies have shown that children best express their urban perceptions through drawings. Therefore, we examine the periodic changes in children's developmental stages. Children's perceptual changes can be observed in three stages: the schematic stage, the apparent naturalism stage, and the realism stage. This study, based on these three stages, attempts to explore whether Bolu is child-friendly, the evolution of children's perceptions of the city, and the city's structure through the depiction of children's urban perceptions. As is well known, children's expectations vary across age groups. The study aimed to measure children's perceptions of the city and the environment through representative drawings, in line with their developmental stages. The findings of the study were analyzed using criteria derived from the work of various experts working on child-friendly cities and an evaluation of UNICEF principles. As a result of this analysis, graphical readings were conducted on the children's drawings, and perceptions of the child-friendly city based on the representative images were coded according to predefined criteria and evaluated using a situational approach methodology with three categories (present/absent/uncertain). Generally speaking, the pictorial representations expressed by all participating children indicate that the city meets the criteria for a moderately child-friendly city.