Türkiye'de tarım ve çevre ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between agriculture and environment in Turkey
  1. Tez No: 983171
  2. Yazar: MURAT ALPER TÜRKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TEKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı, tarımsal katma değer ile çevre kirliliği üzerine etkisini zaman serisi analiz yöntemleri ile incelemektir. Çalışmada, kapsayıcı bir çevre göstergesi olan ekolojik ayak izi ile tarımsal katma değer arasındaki ilişki Türkiye için 1990 – 2020 döneminde yıllık verilerle araştırılmaktadır. Bağımlı değişken olarak literatürde çevre kalitesinin geniş olarak ele alındığı kabul edilen ekolojik ayak izi göstergesi kullanılmaktadır. Çalışma kapsamında oluşturulan modelde bağımsız değişkenler literatürle uyumlu olacak şekilde tarımsal katma değer, ekonomik büyüme ve yenilenebilir enerji tüketimi olarak belirlenmiştir. Ayrıca modelde bulunan tarımsal katma değerin karesi ile çevre üzerindeki doğrusal olmayan etkisi araştırılmaktadır. Bu amaçla yapılan analizlerde farklı düzeylerdeki değişkenlerle analiz yapılmasına imkân sağlayan ARDL sınır testi kullanılmaktadır. Ayrıca çalışmada değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisi Granger nedensellik testi ile araştırılmaktadır. Analizler sonucunda elde edilen bulgular Türkiye'de çalışma döneminde tarımsal katma değerin ekolojik ayak izi üzerinde pozitif etkili olduğunu, tarımsal katma değerin karesinin ise negatif etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar tarım sektörünün çevre kirliliğini artırıcı etkisinin belirli bir dönem sonra kaybolduğunu ve çevre kirliliğini azaltıcı etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the effect of agricultural added value on environmental pollution using time series analysis methods. In the study, the relationship between ecological footprint, which is a comprehensive environmental indicator, and agricultural added value is investigated with annual data for Turkey in the period 1990-2020. The ecological footprint indicator, which is widely accepted in the literature as the dependent variable, is used. In the model created within the scope of the study, the independent variables are determined as agricultural added value, economic growth and renewable energy consumption in a way that is compatible with the literature. In addition, the non-linear effect on the environment is investigated with the square of the agricultural added value in the model. For this purpose, the ARDL bounds test, which allows analysis with variables at different levels, is used in the analyzes made. In addition, the causality relationship between the variables in the study is investigated with the Granger causality test. The findings obtained as a result of the analyzes reveal that agricultural added value has a positive effect on the ecological footprint in Turkey during the study period, while the square of agricultural added value has a negative effect. These results show that the increasing effect of the agricultural sector on environmental pollution disappears after a certain period and has a reducing effect on environmental pollution.