Eğlence mekanlarındaki müzikal beğeniler: Elazığ örneği
Musical likes in entertainment places: Elâzığ sample
- Tez No: 983180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın temel amacı, Elazığ il sınırları içerisinde faaliyet gösteren eğlence mekânlarında icra edilen müzik türlerinin çeşitliliğini incelemek ve söz konusu mekânlara devam eden katılımcıların müzik tercihlerini sosyolojik perspektifle analiz etmektir. Çalışma, bireylerin müzik beğeni ve tüketim alışkanlıklarının oluşumunda etkili olan sosyo-kültürel dinamikleri, ekonomik parametreleri ve mekânsal faktörleri disiplinlerarası bir yaklaşımla değerlendirerek, kent yaşamındaki müzikal dönüşüm süreçlerine yönelik kuramsal bir çerçeve sunmayı amaçlamaktadır. Yöntem: Bu çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilimi (fenomenoloji) ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılarak toplanmış; görüşmeler katılımcıların rahat hissedecekleri ortamlarda yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, tematik içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Kodlama sürecinde araştırmacı ve bağımsız bir uzman arasında yüksek düzeyde uyum sağlanarak veri güvenilirliği artırılmış, veri doygunluğuna ulaşıldığı gözlemlenmiştir. Bulgular: Elazığ ilinde bulunan eğlence mekânlarındaki müzikal beğenilerin belirlenmesinde müşteri, müzisyen ve mekân sahipleriyle yüz yüze yapılan yarı yapılandırılmış görüşmenin içerik analizinden elde edilen bilgiler ilgili bölümde sunulmuştur. Sonuçlar: Elazığ'daki eğlence mekânlarında müzik tercihleri büyük ölçüde popüler kültürün etkisiyle şekillenmekte olup, bu durum yerel kültürel kimliğin temsil edilmesini ikinci planda bırakmaktadır. Müşteri beğenileri, sosyal medya ve güncel trendler aracılığıyla belirlenirken, bu tercihler sadece eğlence amacıyla değil, bireylerin duygusal, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını da karşılayacak şekilde yönlendirilmektedir. Mekân atmosferi ve müzik türleri, müşterilerin ruh hali, mekânda kalma süresi ve sosyal bağları üzerinde belirleyici rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim of the study: The primary aim of this study is to examine the diversity of music genres performed in entertainment venues operating within the borders of Elazığ province and to analyze the music preferences of participants who frequent these venues from a sociological perspective. The study seeks to create a framework for understanding how music changes in city life by looking at the social, cultural, economic, and location-based factors that shape people's music tastes and listening habits from different fields of study. Method: This study was conducted with phenomenology, one of the qualitative research methods. Data were collected using semi-structured interview forms; interviews were conducted face-to-face in environments where the participants felt comfortable. The thematic content analysis method analyzed the obtained data. By ensuring a high level of agreement between the researcher and an independent expert during the coding process, we increased data reliability and reached data saturation. Findings: The information obtained from the content analysis of semi-structured interviews conducted face-to-face with customers, musicians, and venue owners to determine musical tastes in entertainment venues in Elazığ province is presented in the relevant section. Results: Music preferences in entertainment venues in Elazığ are largely shaped by the influence of popular culture, which overshadows the representation of local cultural identity. Customer preferences are determined through social media and current trends, and these preferences are directed not only for entertainment purposes but also to meet individuals' emotional, social, and cultural needs. The atmosphere of the venue and the types of music play a decisive role in customers' mood, length of stay, and social connections.