Yapay zekânın politik açılımları
Political ramifications of artificial intelligence
  1. Tez No: 983196
  2. Yazar: EGE KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANGÜL ÖRNEK KONU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Felsefe, Political Science, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
Özet
20. yüzyılın ortalarında bilgisayarın icadıyla ortaya çıkan yapay zekâ (YZ), 2010 sonrasında kaydettiği hızlı gelişimle birlikte politik yaşamda köklü dönüşümlere yol açmaktadır. YZ'nin bilişsel ve algısal gücüyle birlikte tarafsızlık ve nesnellik aurası, politik örgütlenmelerin yapısını, politika anlayışını ve yapım süreçlerini derinden etkilemektedir. Düşünsel kökleri Antik Çağ'a uzanan, fakat YZ öncesinde gerçekleştirilmesi mümkün olmayan, insan kapasitesini aşan politika oluşturma ve uygulama biçimleri, artık giderek daha fazla mümkün hâle gelmektedir. Algoritmik Politika olarak kavramsallaştırılan bu yeni olgu; politika yapım tekniklerine ve ideolojik yönelimlere yeni açılımlar sunmakta, bir yandan demokratik ideallere ulaşmak adına çeşitli fırsatlar yaratırken, diğer yandan mevcut demokrasi pratiklerine ve anlayışlarına yönelik ciddi meydan okumalar da içermektedir. Farklı ideolojik doktrinlerin pratikteki eksikliklerini giderebilecek potansiyele sahip olan Algoritmik Politika, uygulandığı bağlama göre biçim alabilen esnek bir yapıya sahiptir. Ancak buna karşın, dünya genelinde gözlemlenen bazı ortak özellikleri, politikanın evriminde yeni bir aşamaya geçildiğine işaret etmektedir. Bu çalışma, ortaya çıkmakta olan Algoritmik Politika olgusunu; YZ tabanlı merkezi ve ilintili teknolojilerin, temel kamu işlevleri ile politika süreçlerinde belirleyici bir rol üstlenmesi bağlamında kuramsal düzlemde incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın temel hedefi, bu olgunun siyasal düşünce ve uygulamalar açısından taşıdığı anlamı ve dönüştürücü potansiyelini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
In the mid-20th century, the invention of the computer gave rise to artificial intelligence (AI), which, following its rapid development after 2010, has brought about profound transformations in political life. Alongside its cognitive and perceptual capabilities, AI's aura of neutrality and objectivity has significantly influenced the structure of political organizations, as well as the understanding and processes of policymaking. Forms of policy making and implementation that exceed human capacity–whose intellectual roots stretch back to Antiquity but were not feasible before the emergence of AI–are now becoming increasingly attainable. This emerging phenomenon, conceptualized as Algorithmic Politics, introduces new ramifications for policymaking techniques and ideological tendencies. While it offers opportunities for realizing democratic ideals, it also presents serious challenges to existing democratic practices and understandings. With the potential to address the practical shortcomings of various ideological doctrines, Algorithmic Politics exhibits a flexible structure that adapts to specific contextual applications. Nonetheless, a set of commonly observed features across the globe suggests that a new stage in the evolution of politics is underway. This study aims to explore the emerging phenomenon of Algorithmic Politics through a theoretical examination of how AI-based central and related technologies are coming to occupy a decisive position in core public functions and political processes, in order to reveal its significance and transformative potential for political thought and practice.