Yapay zekânın uluslararası ilişkilerde etkisi ve algıdaki varlığı: BM Güvenlik Konseyi Örgütü ve çok uluslu şirketler örneği
The impact of artificial intelligence on international relations and its presence in perception: The organization of the UN Security Council and multinational companies
- Tez No: 734511
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ALİ YETGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Yapay zekâ, yeni oluşan bir yapı olmasına rağmen ilk olarak bir mühendislik ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Daha sonrasında ise şirketler tarafında ticari bir yapı içerisine konularak ticarileştirme yapılmasına neden olmuştur. Bu süreç içerisinde politikleştirme ve güvenlikleştirme eylemleri, yapay zekâ içerisinde yer almadan felsefi açıdan bilinç durumu söz konusu olmuştur. Bu çalışmada ilk olarak yapay zekâ açıklanacak ve yapay zekânın uygulama alanları tartışılarak yapay zekânın bir parçası olan“büyük veri”kavramından bahsedilecektir. Bu çalışma içerisinde yapay zekâ ile uluslararası ilişkiler arasında bir bağlantı kurularak politik, ekonomik, güvenlik ve çevresel açılardan bir değerlendirme yapılacaktır. İkinci bölüm itibariyle hukuksal boyut üzerinden bilgi güvenliği konularından uluslararası ve ulusal düzenlemelere örnekler verilerek bir değerlendirme yapılacaktır. Üçüncü bölümde araştırmanın temel bir modeli ortaya konularak büyük veri, yapay zekâ ilişkisi içeresinde ulusal, uluslararası ve Çok Uluslu Şirketler boyutunda modellemeler ile örneklendirilecektir. Dördüncü bölüm içerisinde yapay zekâya felsefi bir açıdan bakılarak bilinçlenme sorunsalı ve toplum algısı üzerinde durularak toplum 5.0 ile yapay zekâ arasında bir değerlendirme yapılacaktır. Beşinci bölüm itibariyle bir, iki ve üçüncü bölümler anlatılan bilgilerin bir strateji haline dönüşmesine ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Örgütü açısından yapay zekâ ile alakalı oluşturulmuş yapılardan söz edilecektir. Altıncı bölümde ise Çok Uluslu Şirketlerin geniş çaplı yapay zekâ çalışmaları, geliştirmiş oldukları yazılım ve donanımsal özellikler ile yeni Dünya sistemi açısından etkileri üzerinde durulacaktır. Son bölümde ise birinci bölüm içerisinde yer alan bulgular SWOT ile ön test yapılmıştır. Tezde ki tüm bulgular ise Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Örgütü içerisinde bulunan 5 daimî devlet örneği üzerinden PESTEL ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although artificial intelligence is a newly formed structure, it first appeared as an engineering product. Subsequently, it was put into a commercial system on the part of companies, which led to commercialization. In this process, the state of consciousness from a philosophical point of view has been questioned without the politicization and securitization actions in artificial intelligence. In this study, artificial intelligence will be explained first. The application areas of artificial intelligence will be discussed, and the concept of“big data,”which is part of artificial intelligence, will be mentioned. In this study, a Dec between artificial intelligence and international relations will be established, and an assessment will be made from the political, economic, security, and environmental points of view. As of the second part, an evaluation will be made on the legal dimension by giving examples of international and national regulations on information security issues. In the third section, a primary research model will be presented. Big data will be exemplified with national, international and multinational Company-sized models within the artificial intelligence relationship. In the fourth chapter, an evaluation will be made between society 5.0 and artificial intelligence by focusing on society's awareness and perception level by looking at artificial intelligence from a philosophical point of view. As of the fifth chapter, chapters one, two, and three will talk about the transformation of the information described into a strategy and the structures created related to artificial intelligence from the point of view of the Organization of the United Nations Security Council. The sixth chapter will discuss the large-scale artificial intelligence studies of multinational companies, the software and hardware features they have developed, and their effects on the new World system. In the last section, the findings contained in the first section were pre-tested with SWOT. All the thesis conclusions were analyzed with PESTEL from 5 permanent state samples within the Organization of the UN Security Council.