Akut psikoz ve immün-inflamasyon ilişkisi: Sistemik immün-inflamasyon indeksi perspektifiyle bir değerlendirme
Acute psychosis and immune-inflammation relationship: An evaluation with the perspective of systemic immune-inflammation index
- Tez No: 983216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT PAYZA, DR. ECEM ERMETE GÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, akut psikotik atakla acil servise başvuran hastalarda sistemik inflamasyon indekslerinin prognoz göstergesi olarak rolü araştırılmıştır. Bu indekslerin hastaneye yatış süresi, taburculuk sonrası yeniden başvuru sıklığı ve zamanı ile ilişkileri değerlendirilerek, klinik seyri öngörmede kullanılabilecek objektif biyobelirteçler ortaya konması hedeflenmiştir. Yöntem: Retrospektif, tek merkezli ve gözlemsel olarak planlanan çalışma, 2021–2023 yılları arasında İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'nde akut psikoz tanısıyla başvuran 260 hastayı kapsamaktadır. Dahil edilme ve dışlanma kriterleri doğrultusunda seçilen olguların demografik, klinik ve laboratuvar verileri incelenmiş; tam kan parametrelerinden SII, SIRI ve PIV değerleri hesaplanmıştır. Bu indekslerin yatış süresi ve taburculuk sonrası yeniden başvurularla ilişkisi uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 36,9 ± 12,3 yıl olan, 112'si kadın ve 148'i erkek toplam 260 hasta dahil edilmiştir. Olguların %19,2'si manik atak, %16,2'si depresif atak, %28,5'i şizofrenik atak ve %36,1'i nonorganik psikotik bozukluk tanısı almıştır. İnflamasyon indekslerinin ortalama değerleri SII için 1039, SIRI için 2,74 ve PIV için 784 olarak hesaplanmıştır. SIRI değerlerinde cinsiyetler arasında anlamlı farklılık saptanırken, diğer değişkenlerde istatistiksel anlamlılık gözlenmemiştir. Hospitalizasyon endikasyonu olan hastalarda SII düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Ancak inflamasyon indeksleri ile yatış süresi ve yeniden başvuru sıklığı arasında anlamlı bir ilişki gösterilememiştir. Sonuçlar: Akut psikoz nedeniyle başvuran hastalarda SII, SIRI ve PIV değerleri incelendiğinde, alt tanılar arasında anlamlı farklılık saptanmamış; ancak tüm gruplarda inflamatuvar yükün arttığı görülmüştür. Özellikle PIV düzeylerinin literatürde bildirilen değerlerin üzerinde seyretmesi dikkat çekicidir. Hospitalizasyon endikasyonu olan hastalarda SII'nin anlamlı biçimde yüksek bulunması, bu indeksin klinik tablonun şiddetini yansıtmada ve risk sınıflamasında potansiyel olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Ayrıca, yatış süresi ve yeniden başvuru ile inflamatuvar indeksler arasında ilişki saptanmamıştır. Bulgularımız, bu parametrelerin psikotik tabloların alt tiplerini ayırıcı olmaktan ziyade, hastalığın biyolojik yükünü yansıtan destekleyici biyobelirteçler olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir. Özellikle PIV'in nonorganik psikotik bozukluklarda ilk kez incelenmiş olması, çalışmanın literatüre özgün katkılarından biridir. Daha geniş, çok merkezli ve prospektif çalışmalarla desteklenmesi halinde, bu indekslerin klinik uygulamada tanısal ve prognostik açıdan değerli araçlar haline gelme potansiyeli bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study investigated the role of systemic inflammation indices as prognostic markers in patients presenting to the emergency department with acute psychotic attacks. By evaluating the associations of these indices with length of hospital stay, frequency, and timing of readmissions after discharge, the study aimed to identify objective biomarkers that may be used to predict clinical outcomes. Methods: This retrospective, single-center, observational study included 260 patients diagnosed with acute psychosis who presented to the Emergency Department of İzmir Atatürk Training and Research Hospital between 2021 and 2023. Demographic, clinical, and laboratory data of patients selected according to inclusion and exclusion criteria were reviewed, and systemic immune-inflammation index (SII), systemic inflammation response index (SIRI), and pan-immune-inflammation value (PIV) were calculated from complete blood count parameters. The associations of these indices with hospitalization duration and readmissions after discharge were analyzed using appropriate statistical methods. Results: A total of 260 patients, with a mean age of 36.9 ± 12.3 years, were included in the study; 112 were female and 148 were male. Of these cases, 19.2% were diagnosed with manic episodes, 16.2% with depressive episodes, 28.5% with schizophrenic episodes, and 36.1% with non-organic psychotic disorders. The mean values of the inflammation indices were 1039 for SII, 2.74 for SIRI, and 784 for PIV. While a significant difference in SIRI values was observed between sexes, no statistically significant differences were found in other variables. SII levels were significantly higher in patients requiring hospitalization. However, no significant association was demonstrated between inflammation indices and length of stay or readmission frequency. Conclusion: In patients presenting with acute psychosis, SII, SIRI, and PIV values did not differ significantly among diagnostic subgroups; however, an overall increase in inflammatory burden was observed in all groups. Notably, PIV levels were higher than values reported in the literature. The finding of significantly elevated SII in patients requiring hospitalization suggests that this index may potentially serve as a marker of clinical severity and a tool for risk stratification. No association was found between inflammatory indices and hospitalization duration or readmission frequency. Our findings indicate that these parameters may be more appropriately considered as supportive biomarkers reflecting the biological burden of psychotic disorders, rather than distinguishing among their subtypes. Importantly, this study is the first to investigate PIV in non-organic psychotic disorders, constituting a novel contribution to the literature. If validated by larger, multicenter, prospective studies, these indices hold potential as valuable diagnostic and prognostic tools in clinical practice.