Niğde ilinde patates üreticilerinin organik tarım algısı
Perception of organic agriculture among potato producers in niğde province
- Tez No: 983227
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELKIS MUCA YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalıĢmasında, Niğde ilinde patates yetiĢtiriciliği yapan çiftçilerin organik tarıma yönelik bilgi düzeyleri, tutumları, uygulama eğilimleri ve karĢılaĢtıkları sorunlar analiz edilmiĢtir. Niğde ilinde patates üretimi yapan çiftçilerin organik tarım algı düzeylerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda, bölgede faaliyet gösteren patates üreticilerinin organik tarıma yönelik tutumları, bilgi düzeyleri, organik üretime geçiĢ konusundaki eğilimleri ile organik tarıma iliĢkin fırsat ve engellere yönelik görüĢleri analiz edilmiĢtir. AraĢtırmanın temel amacı, üreticilerin organik tarıma iliĢkin farkındalık ve yaklaĢımlarını ortaya koyarak, bölgedeki organik üretim potansiyelinin belirlenmesine katkı sağlamaktır. AraĢtırma nicel araĢtırma yöntemiyle yürütülmüĢ olup veriler anket tekniği ile toplanmıĢtır. Niğde ilinde patates üretimi yapan toplam 8000 üreticiden 400'ü basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle belirlenmiĢtir. Anket formu ile üreticilerin demografik özelliklerinin yanı sıra organik tarım hakkındaki bilgi seviyeleri, organik patates üretimine bakıĢ açıları ve uygulamaya geçiĢte karĢılaĢtıkları sorunlar belirlenmiĢtir. Elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiĢ; temel istatistiklerin yanı sıra karar ağacı ve ki-kare testleri uygulanmıĢtır. Cinsiyet dağılımı dengeli olan katılımcıların %31'i 26–35 yaĢ aralığında olup, %66,8'i ilköğretim düzeyinde eğitime sahiptir. Katılımcıların %49,8'i asgari ücret düzeyinde gelir beyan etmiĢ, tamamı patates üretimini toprak yapısının uygunluğu ve pazar kolaylığı ile iliĢkilendirmiĢtir. Katılımcılar organik tarım konusunda temel bilgi kaynağı olarak kooperatifleri göstermiĢ ve organik tarımı ağırlıklı olarak ―kimyasal kullanılmayan tarım‖ olarak nitelendirmiĢtir. Sonuç olarak, Niğde ilindeki patates üreticilerinin organik tarım konusunda genel olarak olumlu bir algıya sahip oldukları, ancak üretim sürecine geçiĢte çeĢitli yapısal ve ekonomik sorunlarla karĢılaĢtıkları belirlenmiĢtir. Bu kapsamda, organik üretimin bölgede yaygınlaĢtırılabilmesi için üreticilere yönelik bilgilendirici eğitim programlarının düzenlenmesi, sertifikasyon sürecinin sadeleĢtirilmesi ve ekonomik teĢvik mekanizmalarının güçlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the knowledge levels, attitudes, application tendencies, and challenges faced by potato farmers in Niğde Province regarding organic farming. The study aims to determine the perception levels of organic agriculture among potato producers in the region. In this context, the attitudes of local farmers towards organic farming, their knowledge levels, their willingness to transition to organic production, as well as their views on opportunities and barriers related to organic farming, were examined. The primary objective of the research is to reveal farmers' awareness and approaches towards organic agriculture and to contribute to identifying the potential for organic production in the region. The study was conducted using a quantitative research method, and data were collected through surveys. From a total population of 8,000 potato producers in Niğde, 400 participants were selected using a simple random sampling method. The survey gathered information on demographic characteristics, knowledge of organic farming, perspectives on organic potato production, and problems encountered during the transition to organic practices. The data were analyzed with the SPSS program, applying basic statistics as well as decision tree and chi-square tests. Among the respondents, gender distribution was balanced; 31% were between the ages of 26–35, and 66.8% had completed primary education. Nearly half (49.8%) declared income at the minimum wage level. All participants associated potato production with the suitability of soil structure and market accessibility. Cooperatives were identified as the primary source of information on organic farming, which was predominantly defined by respondents as ―farming without chemicals.‖ In conclusion, potato producers in Niğde Province generally hold a positive perception of organic agriculture; however, they face various structural and economic barriers in the transition to production. Accordingly, the study suggests that the expansion of organic farming in the region requires the organization of informative training programs for farmers, the simplification of the certification process, and the strengthening of economic incentive mechanisms.