Enabling large language models (LLM) in data warehouses using graph neural networks (GNN)
Grafik sinir ağları (GNN) kullanarak veri ambarlarında büyük dil modellerini (LL.M.) etkinleştirme
  1. Tez No: 983229
  2. Yazar: AHMED GAMAL ABOUELFADL HASSAN AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. CEMAL OKAN ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Yönetim Bilişim Sistemleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Organisations increasingly want to ask conversational questions about the large, complex data warehouses that power business intelligence. Current text-to-SQL assistants can translate natural-language queries, yet they often return incorrect answers because they do not understand how tables relate to one another or how data flows through extract–transform–load (ETL) pipelines.This study proposes a hybrid approach that combines a graph neural network (GNN), which models the warehouse's schema and lineage as a graph, with a large language model (LLM) that interprets the user's question and drafts candidate SQL. The GNN supplies structural context to the LLM, guiding it away from syntactically correct but semantically invalid queries and simultaneously yielding a provenance trail for every result.Experiments on a representative enterprise warehouse show that the hybrid method produces more accurate answers and maintains end-to-end traceability when compared with language-only baselines. These findings indicate that adding structural reasoning to large language models is a promising direction for reliable, enterprise-scale analytics.
Özet (Çeviri)
Kurumlar, iş zekasını destekleyen büyük ve karmaşık veri ambarlarına giderek artan oranda konuşma dilinde sorular yöneltmek istemektedir. Mevcut metin-SQL dönüştürücü asistanlar doğal dil sorgularını çevirebilmelerine rağmen, tabloların birbirleriyle nasıl ilişkili olduğunu veya verinin çıkar-dönüştür-yükle (ETL) hatlarından nasıl aktığını anlamadıkları için sıklıkla hatalı yanıtlar döndürmektedir. Bu çalışma, ambar şemasını ve veri soy bilgisini graf olarak modelleyen bir graf sinir ağını (GNN), kullanıcının sorusunu yorumlayan ve aday SQL üreten büyük bir dil modeliyle (LLM) birleştiren hibrit bir yaklaşım önermektedir. GNN, LLM'ye yapısal bağlam sağlayarak onu sözdizimsel olarak doğru ancak anlamsal olarak geçersiz sorgulardan uzaklaştırır ve aynı zamanda her sonuç için bir köken izi sunar. Temsili bir kurumsal veri ambarı üzerinde yapılan deneyler, hibrit yöntemin yalnızca dil tabanlı temel yöntemlerle karşılaştırıldığında daha doğru yanıtlar ürettiğini ve uçtan uca izlenebilirliği koruduğunu göstermektedir. Bu bulgular, büyük dil modellerine yapısal muhakeme eklemenin güvenilir, kurumsal ölçekte analitik için umut verici bir yön olduğunu işaret etmektedir.