Kamu ihale sisteminde yapı bilgi modellemesinin uygulanması ve kullanımı için yol haritası: Gana örneği
Roadmap for the implementation and use of building information modelling in the public procurement system: The case of ghana
  1. Tez No: 983230
  2. Yazar: YUSIF INUSAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR KAZAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezi, BIM'i geleneksel tedarik sistemine entegre etmek için bir yol haritası geliştirerek BIM'i Gana'nın inşaat sektörüne entegre etmek için stratejik bir plan önermiştir. Bu çalışmanın amacı, yolsuzluk, yetersiz sözleşme yönetimi ve siyasi müdahale gibi Gana'nın tedarik sürecinde devam eden zorlukları ele alarak dijital dönüşüm yoluyla altyapı teslimatını iyileştirmektir. Çalışma, karma yöntemler yaklaşımı kullanarak mevcut tedarik yöntemlerini gözden geçirir, BIM'in benimsenmesini kolaylaştıran veya engelleyen faktörleri belirler ve BIM'in proje sonuçlarını iyileştirme potansiyelini değerlendirir. Karşılaştırmalı vaka çalışmaları, geleneksel proje teslimat yöntemlerinin, parçalı iş akışları ve iletişim sorunları nedeniyle %12'lik bütçe aşımlarına ve gecikmelere neden olduğunu ortaya koymaktadır. Buna karşılık, YBM tarafından desteklenen projeler daha iyi koordinasyon, %40 daha az yeniden çalışma ve önemli maliyet tasarrufu sağlar. BIM tabanlı proje bütçenin %3 altında tamamlanmış ve 1 milyon ABD doları tasarruf edilmiştir. 25 paydaş, geleneksel ihale sisteminin sınırlamalarını ve BIM'in faydalarını vurgulamış, aynı zamanda görüşmeler yoluyla yüksek maliyetler, standartların olmaması ve sınırlı teknik uzmanlık gibi zorlukları da ortaya çıkarmıştır. Bu tez, dijital denetimler, standartlaştırılmış BIM nesne kütüphaneleri, BIM Konseyi oluşturulması, bağımsız IFC süreçleri, ortak veri ortamları (CDE'ler), bağımsız incelemelerle deneme ihaleleri, satın alma kurallarının reformu ve eğitim ve dijital altyapıya yatırımlar gibi bir yol haritası önermiştir. Canlı BIM İhale Değerlendirmeleri, şeffaflığı ve paydaş katılımını artırmak için gerçek zamanlı, model tabanlı ihale değerlendirmeleri ve etkileşimli savunma oturumları sunarak önemli bir yenilik getirmektedir. Bu çalışma, BIM entegrasyonu için kapsamlı bir çerçeve sunarken, yalnızca ihale aşamasına odaklanmakta ve Gana'ya özeldir. Gelecekteki araştırmalar, YBM'nin tüm proje yaşam döngüsü boyunca rolünü araştırmalı ve benzer ekonomilerle karşılaştırmalıdır. Özetle, bu tez, Gana'nın inşaat sektörünü dijitalleştirmek için bağlama özgü bir yol haritası sunarak politika yapıcılar, sektör paydaşları, kalkınma ortakları ve akademik kurumlar için pratik içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis has proposed a strategic plan to integrate BIM into Ghana's construction industry by developing a roadmap to integrate BIM into the traditional procurement system. The aim of this study is to enhance infrastructure delivery through digital transformation, addressing ongoing challenges in Ghana's procurement, including corruption, poor contract management, political interference. It reviews current procurement methods using a mixed-methods approach, identifies factors that help or hinder BIM adoption, and evaluates BIM's potential to improve project results. Comparative case studies reveal that traditional project delivery methods cause 12% budget overruns and delays due to fragmented workflows and communication problems. In contrast, projects supported by YBM achieve better coordination, 40% less rework, and notable cost savings. BIM-based project was completed 3% under budget and US$1 million was saved. 25 stakeholders highlighted the limitations of traditional bidding and the benefits of BIM, while also uncovering challenges like high costs, absence of standards, and limited technical expertise through interviews. This thesis has proposed roadmap which includes: digital audits; standardized BIM object libraries; forming a BIM Council; independent IFC processes; common data environments (CDEs); trial bids with independent reviews; reform of procurement rules; and investments in training and digital infrastructure. Live BIM Tender Evaluations introduce a key innovation by providing real-time, model-based tender evaluations and interactive defense sessions to boost transparency and stakeholder engagement. While this study offers a comprehensive framework for BIM integration, it focuses only on the tender phase and is specific to Ghana. Future research should explore YBM's role throughout the entire project lifecycle and compare it with similar economies. In summary, this thesis offers practical insights for policymakers, industry stakeholders, development partners, and academic institutions by providing a context-specific roadmap for digitizing Ghana's construction sector.