Kronik Böbrek Yetmezliği Olan Hastalarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Tanısında Tam idrar tetkiki, CRP, Serum Beta 2 mikroglobulin, Prokalsitonin ve Ultrasonografinin yeri
The Role of Urinalysis, CRP, Serum Beta-2 Microglobulin, Procalcitonin, and Ultrasonography in the Diagnosis of Urinary Tract Infection in Patients with Chronic Kidney Disease
- Tez No: 983270
- Danışmanlar: UZMAN MELTEM ARZU YETKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
İdrar yolu enfeksiyonu tüm hastalarda tanısında sorunlar yaşanan bir hastalık olmakla birlikte, tanıda esas problem kronik böbrek yetmezlikli(KBY) hastalarda yaşanmaktadır. Bu çalışmada KBY'li hastalarda günlük idrar miktarı ile piyüri ve bakteriüri arasındaki ilişkinin irdelenmesi, idrar yolu enfeksiyonu(İYE) gelişen KBY'li hastalarda akut faz reaktanları, prokalsitonin, beta 2 mikroglobulin ve ultrasonografinin tanıda ne oranda kullanılabileceğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda Nisan 2006-Eylül 2006 tarihleri arasında S.B. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon hastalıkları ve Klinik mikrobiyoloji, Genel Dahiliye ve Nefroloji kliniklerince ayaktan veya yatırılarak izlenen 90 KBY'li hasta incelenmiştir. Hastalardan 30'u(%33.3) kronik böbrek hastası, 30'u (%33.3) sürekli ayaktan periton diyalizi, 30'u(%33.3) hemodiyaliz programındaydı. Çalışmaya kabul edilen hastaların yaş ortalamaları 55 yaş(dağılımı22-83 yaş) olarak bulunmuştur. 90 hastanın 18'inde(%20) İYE saptanmıştır. İYE gelişen hastaların yedi tanesi(%39) piyelonefrit, altı tanesi(%33) asemptomatik bakteriüri, beş tanesi(%28) sistit olarak kabul edildi.Hastalarda yaş, cinsiyet, günlük idrar miktarı ve diyaliz ihtiyacı varlığının İYE gelişiminde risk faktörü olmadığı saptanmıştır(p>0.005). HD programında olan hastalarda daha sık İYE saptanmış, aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur(p<0.005). Hastalarda ateş, piyüri varlığı ve idrarda nitrit pozitifliği olanlarda İYE istatistiksel olarak anlamlı oranda yüksek bulunmuştur(p<0.005). Bu hasta grubunda lökositoz, ESR, CRP, Serum prokalsitonin ve beta 2 mikroglobulinin İYE tanısını desteklemede kullanılamayacağı düşünülmüştür. İdrar kültürlerinde 11 tanesinde(%61) Enterobacteriacea, beş tanesinde (%28) gram pozitif kok, iki tanesinde(%11) nonfermenter gram negatif basil izole edilmiştir. En sık izole edilen bakteri olarak E.coli(%56) saptanmıştır. Çalışmada şikayeti olan ve idrar kültüründe ESBL pozitif mikroorganizma üreyen beş hastaya karbapenem tedavisi verilmiş, diğer İYE'ları antibiyogramdaki duyarlılıklarına göre tedavi edilmiştir. Sonuç olarak, kronik böbrek yetmezlikli hastalarda ateş, piyüri ve idrarda nitrit pzoitifliği idrar yolu enfeksiyonunu gösteren en iyi parametreler olarak saptanmıştır. Bakteriyel enfeksiyonun varlığını gösteren serum CRP düzeyi, PKT düzeyi gibi parametrelerin bu hasta grubunda yardımcı olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Although urinary tract infection (UTI) is a condition in which diagnostic difficulties are encountered in all patients, the main challenge arises in patients with chronic kidney disease (CKD). This study aimed to investigate the relationship between daily urine output and pyuria/bacteriuria in patients with CKD, and to determine the diagnostic value of acute-phase reactants, procalcitonin, beta-2 microglobulin, and ultrasonography in CKD patients who develop UTI. In this study, 90 patients with CKD who were followed either as outpatients or inpatients between April 2006 and September 2006 at the Infectious Diseases and Clinical Microbiology, General Internal Medicine, and Nephrology clinics of Ankara Training and Research Hospital were evaluated. Of these patients, 30 (33.3%) had chronic kidney disease without dialysis, 30 (33.3%) were receiving continuous ambulatory peritoneal dialysis, and 30 (33.3%) were enrolled in a hemodialysis program. The mean age of the patients included in the study was 55 years (range: 22–83 years). UTI was detected in 18 of the 90 patients (20%). Among patients who developed UTI, seven (39%) were diagnosed with pyelonephritis, six (33%) with asymptomatic bacteriuria, and five (28%) with cystitis. Age, sex, daily urine output, and the presence of dialysis requirement were not identified as risk factors for UTI development (p>0.005). UTI was observed more frequently in patients undergoing hemodialysis, and this difference was found to be statistically significant (p<0.005). The presence of fever, pyuria, and urine nitrite positivity was significantly associated with UTI (p<0.005). In this patient group, leukocytosis, erythrocyte sedimentation rate (ESR), C-reactive protein (CRP), serum procalcitonin, and beta-2 microglobulin were not considered useful in supporting the diagnosis of UTI. In urine cultures, Enterobacteriaceae were isolated in 11 cases (61%), gram-positive cocci in five cases (28%), and non-fermenting gram-negative bacilli in two cases (11%). Escherichia coli (56%) was the most frequently isolated pathogen. In the study, carbapenem therapy was administered to five symptomatic patients whose urine cultures yielded ESBL-positive microorganisms, while other UTIs were treated according to antimicrobial susceptibility results. In conclusion, fever, pyuria, and urine nitrite positivity were identified as the most reliable parameters indicating UTI in patients with chronic kidney disease. Parameters reflecting bacterial infection, such as serum CRP and procalcitonin levels, were found to be of limited diagnostic value in this patient population.