Akut piyelonefrit tanısında inflamatuvar belirteçler
Inflammatory markers for prediction of acute pyelonephritis
- Tez No: 319199
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ETHEM PİŞKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Üriner sistem enfeksiyonları böbrek parankimini tutarak akut piyelonefrit tablosuna yol açabileceği gibi, alt üriner sistemi tutarak akut sistit ve üretrit şeklinde de seyredebilir. Akut piyelonefrit geçiren böbrekte kalıcı hasar oluşma riski vardır ve bu durum daha sonraki dönemlerde böbrek fonksiyonlarında bozulma, kronik böbrek yetmezliği ve hipertansiyona yol açabilir. Akut piyelonefrit ve alt üriner sistem enfeksiyonlarının özellikle çocukluk yaş grubunda ayırımı gerek klinik bulgular gerekse de sık olarak kullanılan tanısal testlerle tam olarak yapılamamaktadır. Bu çalışmada akut piyelonefrit ile alt üriner sistem enfeksiyonlarının ayırıcı tanısında inflamatuvar belirteçlerden beyaz küre, nötrofil sayısı, C-reaktif protein (CRP), eritrosit sedimentasyon hızı (ESR), prokalsitonin (PCT), serum interlökin-6 (IL-6) ve interlökin-8 (IL-8)'in kullanılabilirliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Acil Servisi'ne ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne ateş şikayeti ile başvurup, idrar kültüründe üremesi saptanarak üriner sistem enfeksiyonu tanısı konulan 3 ay ile 16 yaş arasında toplam 51 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalardan antibiyotik tedavisi öncesi CRP, beyaz küre, nötrofil sayısı, ESR, IL-6, IL-8 ve PCT çalışılmak üzere kan alındı. Üriner sistem enfeksiyonu tanısı konularak ilk yedi gün içinde dimerkaptosüksinik asit (DMSA) sintigrafisi çekilen hastalar renal parankimal tutulumlarına göre 23'ü akut piyelonefrit, 28'i alt üriner sistem enfeksiyonu olmak üzere iki gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Urinary tract infections can cause acute pyelonephritis by affecting renal parenchym and also can lead to acute cystitis and urethritis by affecting lower urinary tract. Kidney with acute pyelonephritis has a risk of permanent damage and this situation can lead deterioration of renal function, chronic renal failure and hypertension in later times. Distinction of acute pyelonephritis and lower urinary tract infections especially childhood age group is not able to be done exactly either clinical findings or often used diagnostic parameters. In this study, we aimed to determine the availability of inflammatory markers such as leukocyte counts, neutrophil counts, C-reactive protein (CRP), erythrocyte sedimentation rate (ESR), procalcitonin (PCT), blood serum interleukin 6 (IL-6) and interleukin-8 (IL-8) at differential diagnosis of acute pyelonephritis and lower urinary tract infections. Totally 51 patients who are diagnosed as urinary tract infection in urine cultures, are between 3 months and at the age of 16, consult with the complaints of fever to Child Emergency Department and Child Health&Disease Polyclinic of Medical Faculty of Zonguldak Bulent Ecevit University (BEU), are included in this study for this purpose. Before initiation of antibiotic treatment, blood samples was collected for CRP, leukocyte counts, neutrophil counts, ESR, IL-6, IL-8 and PCT levels. The patients who have dimercaptosuccinic acid (DMSA) scintigraphy within the first 7 days, are diagnosed as urinary tract infection, were divided into two groups: According to renal parenchymal involvement, 23 of them were diagnosed as having an acute pyelonephritis, 28 patients were diagnosed as having a lower UTI.