Alopesi Areata Hastalarında Serum Calreticulin Düzeylerinin Değerlendirilmesi
Evaluation of Serum Calreticulin Levels in Patients with Alopecia Areata
  1. Tez No: 983289
  2. Yazar: OĞUZ KAAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGÜ ÇEVİRGEN CEMİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Alopesi Areata (AA), genetik yatkınlık ve çevresel faktörlerin tetiklediği, otoimmün bir saç dökülmesi hastalığıdır. Oksidatif stres ve endoplazmik retikulum stresi (ERS) gibi hücresel stres yanıtlarının AA patogenezinde rol oynadığı gösterilmiştir. Calreticulin (CRT), ER lümeninde yer alan bir şaperon proteini olup hem ER homeostazını düzenler hem de stres yanıtı sırasında ekstrasellüler alana transloke olarak immün yanıtı şekillendirebilir. CRT, otoimmün hastalıklarla ilişkili biyobelirteçlerden biri olarak tanımlanmakta ve ER stresine bağlı patolojilerde artış gösterebilmektedir. Bu çalışmada, AA hastalarında serum CRT düzeylerinin kontrol grubu ile karşılaştırılması ve hastalıkla ilişkili klinik değişkenlerle olan ilişkilerinin araştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Alopecia Areata (AA) is an autoimmune hair loss disorder triggered by genetic predisposition and environmental factors. It has been demonstrated that cellular stress responses such as oxidative stress and endoplasmic reticulum stress (ERS) play a role in the pathogenesis of AA. Calreticulin (CRT) is a chaperone protein located in the ER lumen that regulates ER homeostasis and may translocate to the extracellular space during stress responses to modulate immune activity. CRT has been identified as a biomarker associated with autoimmune diseases and has been shown to increase in ER stress-related pathologies. This study aimed to compare serum CRT levels between patients with AA and healthy controls, and to investigate their associations with clinical disease parameters.