Yeni nesil haberleşme sistemleri için tümleştirmeye uygun faz kaydırıcı devrelerinin tasarımı
Yeni nesil haberleşme sistemleri i̇çin tümleştirmeye uygun faz kaydırıcı devrelerinin tasarımı
  1. Tez No: 983288
  2. Yazar: SENA TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT KAÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bilgi paylaşımı, bilginin yayılması ve bilgiye erişim noktasında iletişim teknolojileri büyük bir rol oynamaktadır. Hızlı ve kusursuz bir şekilde erişim ve paylaşımın sağlanması için iletişim teknolojileri sürekli gelişim içerisindedir. Günümüzde bu ihtiyaçları karşılamaya yönelik geliştirilen iletişim teknolojileri: Wİ-Fİ, LTE-M, 5G ve 6G'dir. Bu teknolojilerin hedeflenen düzeyde geliştirilmesiyle aynı zamanda geniş bantlı, düşük güç tüketimli ve MMIC olan bir faz kaydırıcıya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tezde iki farklı devre literatüre sunulmuştur. Devre I, 4.5-5.5 GHz bant aralığında çalışan 3-bit Simetrik tüm geçiren LC kafes topolojisi kullanılarak tasarlanmıştır. 45°, 90° ve 180° faz kaydırma işlemi yapılan 3-bit dijital faz kaydırıcı devresidir. Anahtarlı kapasitör ile anahtarlama işlemi gerçekleştirilmiştir. Devre II, 8-12 GHz bant aralığında çalışan 6-bit Simetrik-T topolojisi kullanılarak tasarlanmıştır. Anahtarlama elemanı olarak diyot kullanılmıştır. Her iki tasarımda da anahtarlama işlemi ile iki farklı devre oluşmaktadır. Bu devreler Devre A ve Devre B olarak isimlendirilmiştir. Devre A da, θA faz kayması üretirken, Devre B de faz kayması θB'dir. Bu iki devre arasında faz farkı, Δθ = θB – θA, toplam faz kayma derecesini verir. 3-bit LC Simetrik kafes yapılı Devre I de 45°, 90° ve 180° RMS faz hatası için sırasıyla 5,304°, 3,116°, ve 0°; maksimum RMS ekleme kaybı 7.236 dB'dir. 6-bit Simetrik-T yapılı Devre II ile ise 22.5°, 45°, 90° ve 180° RMS faz hatası için sırasıyla 0,105°, 0,185°, 0,779°, 0,768°, 1,3183° ve 2,1180°; maksimum RMS ekleme kaybı 2.13 dB'dir.
Özet (Çeviri)
Information sharing, dissemination of knowledge, and access to information play a major role in communication technologies. In order to ensure fast and flawless access and sharing, communication technologies are in continuous development. Today, communication technologies developed to meet these needs include Wi-Fi, LTE-M, 5G, and 6G. With the targeted advancement of these technologies, there is also a need for a broadband, low-power-consuming, and MMIC-based phase shifter. In this thesis, two different circuits are presented to the literature. Circuit I is a 3-bit digital phase shifter operating in the 4.5–5.5 GHz band, designed using a symmetric all-pass LC lattice topology. It performs 45°, 90°, and 180° phase shifting. Switching is implemented with a switched capacitor. Circuit II is designed using a symmetric-T topology operating in the 8–12 GHz band, with a diode used as the switching element. In both designs, the switching operation results in two different circuits. These circuits are named Circuit A and Circuit B. While Circuit A produces a phase shift of θA, Circuit B produces a phase shift of θB. The phase difference between these two circuits, Δθ = θB – θA, gives the total phase shift. For Circuit I, the 3-bit LC symmetric lattice design, the RMS phase errors for 45°, 90°, and 180° are 5,304°, 3,116°, and 0°, respectively; the maximum RMS insertion loss is 7.236 dB. For Circuit II, the 6-bit symmetric-T design, the RMS phase errors for 5,124°, 11,25°, 22.5°, 45°, 90°, and 180° are 0,105°, 0,185°, 0.779°, 0.768°, 1.3183°, and 2.1180°, respectively; the maximum RMS insertion loss is 2.13 dB.