Çok katlı betonarme yapılarda burulma düzensizliğinin irdelenmesi
Investigating of torsional irregularity in multi-storey reinforced concrete structures
- Tez No: 98337
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDAL İRTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
oz ÇOK KATLI BETONARME YAPILARDA BURULMA DÜZENSİZLİĞİNİN İRDELENMESİ Haluk BOĞA Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Doç.Dr. Erdal İRTEM) Balıkesir, 2000 Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik' in (Yeni Deprem Yönetmeliği) güncelleştirilerek 01.01.1998 tarihinde yürürlüğe girmesi ile gündeme gelen burulma düzensizliği koşulu, kirişsiz döşemeli betonarme uzay çerçeve yapıların deprem yükleri altında eşdeğer statik ve dinamik analizi yapılarak, irdelenmiştir. Burulma düzensizliği koşulunu sağlamayan durumlarda, yapının dış çerçevesindeki kirişlerin yüksekliği arttırılarak analizler tekrarlanmış, böylece koşul sağlatılmaya çalışılmıştır. Ancak bu koşulu yine sağlamayan durumlarda, yapıya yeni perdeler ve/veya kolonlar uygun şekilde eklenerek analizler tekrarlanmış ve koşulun sağlatılmasına çalışılmıştır. Hesaplamalar sonucunda, burulma düzensizliği koşulunun dinamik analizlerde daha olumsuz sonuçlar verdiği belirlenmiştir. Burulma düzensizliği koşulunu sağlayan çözümler için Yeni Deprem Yönetmeliği' nde tanımlanan dayamm düzensizliği (zayıf kat), rijitlik düzensizliği (yumuşak kat) ve göreli kat ötelemesi sınırlandırılmasına ait elde edilen sonuçlar bir tablo halinde verilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, burulma düzensizliği koşulunu sağlamayan yapılarda, koşulun sağlatılması için, yapıyı çevreleyen dış çerçevedeki kiriş rijitliklerinin (yüksekliğinin) arttırılması, öneri olarak sunulmuş ve bunun burulma düzensizliği katsayısının azaltılmasında etkili olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER : burulma düzensizliği / eşdeğer statik analiz / dinamik analiz / kirişsiz döşemeli betonarme uzay çerçeve.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATING OF TORSIONAL IRREGULARITY IN MULTI-STOREY REINFORCED CONCRETE STRUCTURES Haluk BO?A Balıkesir University, Institute of Science, Department of Civil Engineering (M. Sc. Thesis / Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Erdal İRTEM) Balıkesir, 2000 The condition of torsional irregularity which to be came a current issue with the go into effect as updated of Specification for Structures to be Built in Disaster Areas (New Earthquake Specifications) at 01.01.1998 has been investigated as applying equivalence static and dynamic analysis under earthquake forces of reinforced concrete with flat slab space frame structures. In circumstance that it is not ensure torsional irregularity condition, the solutions have been repeated as increasing the height of beams in most outer frame of structures, in this way the condition has been tried to maid it to ensure. However, in circumstance that is not ensure this condition again, solutions has been repeated appropriately as adding extra structural wall and/or beam and it has been tried to made it to ensure. At the result of the calculations, it has been obtained that condition of torsional irregularity gave more negative results in dynamic analysis. For solutions which ensure the torsional irregularity condition, the obtained results related to the strength irregularity (weak storey), the rigidity irregularity (soft storey) and the limitation of storey drift displacement that have been defined New Earthquake Specification, have been given as a table. At the end of this study, in structures which do not ensure the torsional irregularity condition, to meet this condition, increasing the beam rigidity (height) in outer frame enclosing the structure has been recommended and it's determined that this is effective in reducing the torsional irregularity coefficient. KEY WORDS: torsional irregularity / equivalence static analysis / dynamic analysis / reinforced concrete flat slab m