Betonarme yüksek yapılarda yapısal düzensizliklerin incelenmesi
Investigating structural irregularities in multi storey reinforced concrete structures
  1. Tez No: 150445
  2. Yazar: NURİYE YENİGÜN ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YIDIRIM ERTUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu çalışmada, yatay yükler etkisi altında çok katlı perde-çerçeve sistemlerinde,“Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelikle (A.B.Y.Y.H.Y.) belirtilmiş olan burulma düzensizliği, döşeme süreksizlikleri, planda çıkıntılar bulunması, komşu katlar arası dayanım düzensizliği, komşu katlar arası rijitlik düzensizliği durumları çeşitli sanal yapı planları dikkate alınarak incelenmiş ve irdelenmiştir. On bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, çalışmanın amacı ve A.B.Y.Y.H.Y.' de sözü edilen düzensizlik durumları tanımlanmıştır. İkinci bölümde, bu çalışmada da kullanılan ve çok katlı yapıların yatay yüklere göre hesap yöntemlerinden biri olan ”Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi“ açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, Al -Burulma düzensizliği tanımı, ek dışmerkezlik, artırılmış ek dışmerkezlik ve bu düzensizlik durumunda izlenecek olan hesap şekli anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, A2-Döşeme süreksizlikleri tanımı, döşemeleri rijit diyafram olarak çalışan yapılar ve döşemeleri rijit diyafram olarak çalışmayan yapılar ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Beşinci bölümde, A3 düzensizliği olarak belirtilen Planda çıkıntılar bulunması açıklanmıştır. Altıncı bölümde, Bl - Komşu katlar arası dayanım düzensizliğinin tamım ve hesapta izlenen yol açıklanmıştır.Yedinci bölümde, B2 - Komşu katlar arası rij itlik düzensizliğinin tanımı ve binanın birinci doğal titreşim periyodunun belirlenmesi hakkında bilgi verilmiştir. Sekizinci bölümde, çalışmanın sayısal ömelderinin çözümünde kullamlmış olan ”SAP 2000“ (Structural Analysis Programs) bilgisayar programı tanıtılmıştır. Dokuzuncu bölümde, değişik sanal yapı sistemlerinde, sözü edilen düzensizlik durumları oluşturulmuş ve ”Sap 2000" bilgisayar programı ile çözümlenmiş, elde edilen sonuçlar tablo halinde verilmiştir. Onuncu bölümde, bu çalışmalardan elde edilen sonuçlar ayrıntılı olarak açıklanmış ve irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this M. Sc. Thesis studied horizontal loads effects on torsional irregularity, plate discontinuity, existence of projecting part on plane, strength irregularity of neighbouring floors, rigidity irregularity of neighbouring floors which determine in A.B. Y. Y.H. Y. in multistory wall frame systems. This M. Sc. Thesis consists often chapters. First chapter includes aim of the study and irregularity definitions which are suitable for“A.B.Y.Y.H.Y.”In second chapter explained“Equivalent Earthquake Loads Method”which is one of the calculation methods in multistorey structures under horizontal loads. In third chapter explained Al -Torsional Irregularity's definition, additional eccentricity, increased additional eccentricity and calculation method. In fourth chapter explained in details, A2-Plate Discontinuity definition and structures which their plates behave like rigidity membrane and structures which their plates don't behave like rigidity membrane. In fifth chapter explained about A3-Existence of Projecting Part on Plane Irregularity definition. In sixth chapter explained Bl -Strength Irregularity of Neigbouring Floors definition and method which was used in calculation. In seventh chapter, it was given information about B2-Rigidity Irregularity of Neigbouring Floors definition and first natural period of vibration of the structure.In eighth chapter introduced SAP 2000 (Structure Analysis Programs) which was used in calculations. In nine chapter, all irregularity situations were formed in different imaginary structural systems. SAP 2000 programs were used for analyses. Results were given as table. Conclusions of the these thesis were summarized in tenth chapter in details.