Nitrokarbürize edilmiş 42CrMo4 çeliğinin fosfatlama yüzey işlemi sonrası ince film seramik boya kaplaması işlem parametrelerinin iyileştirilmesi ve incelenmesi"
Improvement and ınvestigation of process parameters of thin film ceramic paint coating after phosphating surface treatment of nitrocarburized 42CrMo4 steel
  1. Tez No: 983388
  2. Yazar: BURAK BERK DAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, savunma sanayii uygulamalarında yaygın olarak kullanılan 42CrMo4 çeliği üzerinde gerçekleştirilen çok aşamalı yüzey mühendisliği işlemlerinin etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda, numune materyal olarak 42CrMo4 çeliği tercih edilmiş ve sırasıyla taşlama, vibrasyonlu polisaj, otomasyonlu kumlama gibi yüzey hazırlık işlemleri uygulanmıştır. Takiben, tuz ortamında nitrokarbürizasyon, mangan fosfatlama ve ince film seramik (Cerakote) kaplama işlemleri gerçekleştirilmiştir. Uygulanan tüm yüzey modifikasyonları sonrasında, numunelere ait mikroyapısal analizler; optik metal mikroskobu, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve mikrosertlik ölçümleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, bileşik tabaka kalınlığı, difüzyon derinliği ve yüzey pürüzlülüğü gibi parametreler karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışma, özel proseslerin entegrasyonunun malzeme performansı üzerindeki sinerjik etkilerini ortaya koymakta ve savunma sanayii başta olmak üzere ileri mühendislik uygulamaları için önemli bir referans oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of multi-stage surface engineering processes performed on 42CrMo4 steel, which is widely used in defense industry applications. In this context, 42CrMo4 steel was selected as the sample material, and surface preparation processes such as grinding, vibratory polishing, and automated sandblasting were applied. Subsequently, nitrocarburization in a salt environment, manganese phosphating, and thin-film ceramic (Cerakote) coating were performed. Following all surface modifications, microstructural analyses of the samples were performed using optical metal microscopy, scanning electron microscopy (SEM), and microhardness measurements. Furthermore, parameters such as compound layer thickness, diffusion depth, and surface roughness were comparatively evaluated. This study demonstrates the synergistic effects of the integration of special processes on material performance and constitutes an important reference for advanced engineering applications, especially in the defense industry.